Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

YARIN BAYRAM ERKEN KALKIN ÇOCUKLAR

22 Nisan 2022 - 10:24


“Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”
Bu bayram Atatürk’ün Türk ocuklarına armağanı olan bir bayram  çocuklar. Merhum Barış Manço ağabeyiniz bayram günlerinde “Bugün bayram erken kalkın çocuklar!” derdi ya… Biz de ona misal yarın bayram erken kalkın çocuklar diyoruz…
Bu bayramda çocuklarımıza armağan edilen çocuk bayramının ne anlama geldiğini iki aya yaklaşan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal sürecinde yaşananlar ışığında çok daha iyi anlıyoruz…
Öncelikle çocukların bayram yapabilmeleri ülkelerinin özgür olmasına,  devletlerinin güçlü olmasına ve milletlerinin huzur içerisinde yaşıyor olabilmesine bağlıdır.
Bu ölçütleri dikkâte aldığımızda bayramların tam anlamıyla yaşanabilmesi için  Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Millî Mücadelenin  zaferle sonuçlandırılmış olmasının ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.
Krallıklarla yönetilen, yönetimlerin ihtilaller, darbeler ve iç çatışmalarla değiştiği ülkelerde çocukların, ulusal egemenlik kavramı olmadığı için bayram yapabilmeleri de  mümkün değildir. Yapılması istenen bayramlar da merkezi yönetimlerce belirlenen ilkeler çerçevesinde ve emir komuta yönetimi çerçevesinde yapılabilmektedir ancak.

Bu bayram 23 Nisan 1920’deki ilk meclisin TBMM’nin açılışının birinci yılında 1921’de daha Millî Mücadele devam ederken savaş şartları içerisinde  “23 Nisan  Millî Bayramı” adıyla kutlanmıştır. 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla kutlanan  Hakimiyet-i Milliye Bayramı  (önceleri 1 Kasım, sonra 23 Nisan), saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM'nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşımıştır.
1927’de de Atatürk’ün himayesinde , Himaye-i Etfal Cemiyeti “23 Nisan Çocuk Bayramı”nı ilan eder. Bu bayramın amacı, savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. 
1935’te bu iki bayram tek çatı altında kutlanmaya başlanır.
                      UNESCO 1979'u Çocuk Yılı ilân eder. Bu kabulün ardından TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ni başlatır ve bayramı uluslararası düzeye taşır.
                              12 Eylül 1980 Darbesi'nden sonra 1981 Atatürk Yılı ilan edilir ve  Millî Güvenlik Konseyi, bu bayrama resmî olarak "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" adını verir. O günden bugüne de bayram bu isimle kutlanıp gelir.

                             Dün 21 Nisan 2022 Perşembe günü saat 17.00-18.30 arasında İzmir Millî Kütüphane’de İzmir’in yaşayan ansiklopedisi diye anılan yazar Yaşar Ürük’ün sunumuyla “Fotoğrafların Diliyle İzmir’i okumak” başlıklı fotoğraflı bir bilgi sunumunu dinledik salon dolusu İzmir meraklısıyla.
                             1875’ten bugüne seçili 15 fotoğraf üzerinde yapılan bu İzmir şehrinin farklı tarihlerdeki konumunu göstermeyi amaçlayan bu sunumdaki fotoğraflar  bize ulusal egemenlik kavramının ne kadar önemli olduğunun bir belgeseli olarak karşımıza çıkıyordu.
     1875’e tarihlenen özellikle Cumhuriyetin ilanından sonra 1935lere varana kadar yaşanan süreci gösteren fotoğraflar, Millî Mücadelenin zaferle sonuçlanmasının İzmir şehrinin sosyal dokusunun mimarisiyle, camisi, kilisesi, sinegogu ve şapeliyle dini yapıların şehre kazandırdığı kimlik değişimini göstermeye yetip artıyordu.
Millî Mücadele kazanılmamış olsaydı bugün İzmir’imizin Selanik’in konumundan farklı bir tarafı olmazdı maalesef. Onun için öncelikle ulusal egemenlik diyoruz. Bu sağlanmadıktan sonra ne çocuklarınız bayram yapabilir ne de ulusal egemenlikten söz edebiliriz.
Geçen hafta Dedeağaç’a ziyarete gelen Yunanlı bir yetkilinin konuşma yaparken çekilen fotoğrafında arkasında Türk bayrağının asılı olması fanatik Yunan Milliyetçilerince şiddetle eleştirilmiş bunun üzerine yetkili kendisi konuşmaya başladıktan sonra arkamda duvara asılmış. “Bunu görmem mümkün değildi!..” diye açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Halbuki Batı Trakya bölgesindeki soydaşlarımız Lozan anlaşması gereğince azınlık statüsüne sahiplerdir üstelik.
                        Sözün burasında 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlatılan Millî Mücadele’nin Mustafa Kemal’in gerekli temas ve yerel çalışmaların ardından aradan bir yıl bile geçmeden 23 Nisan 1920’de TBMM’yi toplaması ve Millî Mücadele’yi TBMM marifetiyle yürütmesi ve yönetmesi dünya tarihinde az rastlanan bir örnektir.
                       Yine 1921’de daha Millî Mücadele devam ederken savaş şartları içerisinde  “23 Nisan  Millî Bayramı” adıyla bir bayramın ihdas edilmiş olması da takdire şayân bir örnektir.

Yazımızı noktalarken biz yine çocuklarımıza seslenerek noktalamak istiyorum yazımı:
“Yarın bayram, erken kalkın çocuklar!..” Allah, hiçbir ülkenin çocuklarına savaş ortamları yaşatmasın. Başta Ukrayna olmak üzere dünyanın neresinde savaş ve iç karışıklık yaşayan ülke çocukları varsa dileğimiz onların da en kısa sürede bayram sevinçlerini yaşamalarını dilerken;
“Ulusal Egemenlik ev Çocuk Bayramı”mızın 102. Yılını yaşarken, Mustafa Kemal ATATÜRK ile bütün zamanlarda milletimizin huzur içerisinde yaşaması için canlarını fedâ etmiş olan şehitlerimize ve gazilerimize rahmetler diliyoruz. Ruhları şâd olsun…
Sevgiyle…

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum