Reklam
Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

  "İZMİR'İN RENKLERİ TEK YÜREK"

16 Temmuz 2021 - 09:58


                                
                  TEBRİKLER FOLKART
“Şimdiye kadar okuduğun en güzel İzmir haberi nedir?” denseydi hiç şüphe etmez hemen 15 Temmuz 2021 tarihli gazetelerde “İZMİR’İN RENKLERİ TEK YÜREK!..” sözünün yazılı olduğu bir afişin etrafında toplanmış olan İzmir’in çok değerli spor yöneticilerini bir arada gösteren fotoğraflı haberdi derdim değerli okurlarım!..
Güzel İzmir’imizde  spor yöneticilerini belki de ilk kez, böylesine güzel bir tablo etrafında bir araya getiren  nedir derseniz: Tek bir cevap: FOLKART denir; Folkart’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut SANCAK denir.
Güzel İzmir’imizin spor ve kültür tarihinde yer alacak olan bu çok anlamlı fotoğrafta kimler mi vardı; işte  kulüplerle başkanlarının isimleri:
FOLKART Yönetim Kurulu Başkanı Mesut SANCAK,  İZVAK-İzmir Spor Kulüpleri Birliği Vakfı- Başkanı Ali ERTEN, Göztepe Başkanı Mehmet SEPİL, Altay Başkanı Özgür EKMEKÇİOĞLU, Menemenspor Başkanı Tahir ŞAHİN, Bucaspor 1928 Başkanı Cihan AKTAŞ, Karşıyaka Başkanı Turgay BÜYÜKKARCI, Bergama Belediyespor Başkanı Hasan CANOĞLU, İzmirspor Başkanı Nedim TOPALOĞLU
1920-1921 sezonunda Süper Lige çıktıkları, 1. Lig maçlarını seyrederken Altaylı futbolcuların formalarının gögsünde  Folkart adını okumanın ayrı bir heyecanı vardı. 1921-1922 Futbol sezonunda bu sefer de üstelik Süper Lig’de hem Altay’ın hem de Göztepe’nin formalarında okuyacağız Folkart adını. Gönül ister ki alt liglerde mücadele eden diğer beş takımımız da üst liglere çıkma başarısını göstersin.
“İzmir’in renkleri tek yürek” denmiş ya; öncelikle bu güzel sözü bulan duygulu yüreği kutlamak gerekiyor İzmir adına. Her bir kulübümüz bir renkse yedisinin tek yürek oluşuyla bir gökkuşağı oluşuveriyor ister istemez zihinlerimizde.
Mesut Sancak, “Güzel İzmir Türkiye’de ilk futbol karşılaşmasının yapıldığı şehir olma özelliği taşıyor. Bugün bu geçmiş tabloya yakışan, çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Hem İzmir’de hem de Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz… Bundan da gurur duyuyoruz… Diğer şirketlerimizin de bu işe el atmasını diliyoruz.” derken aslında Türk futbol tarihine ait de çok önemli hem bir bilgiyi hem de yedi takıma birden sponsor olmayla yaşanan bir ilki de dile getirmiş oluyordu.
Bu bağlamda futbolla ilgili tarihi bir bilgiyi paylaşırsak:
Osmanlı Devleti döneminde 19. Yüzyılın son çeyreğinde Selanik’te oynanan futbol oradan İzmir’imize Bornova çayırlarına yayılır.
Türkiye’de ilk futbol maçı 1870’te İzmir’de oynanırken Türkiye’nin ilk futbol kulübü de 1890’da İngilizler tarafında İzmir’de kurulur. Türkiye’de ilk bisiklet yarışı 15 Mayıs 1895’te İzmir’de düzenlenir. İlk at yarışı İzmir’de 1900’de yapılır. Türkiye’de ilk golf ve tenis de aynı dönemlerde İzmir’de gerçekleştirilir.
1897’de İzmir karmasıyla İstanbul karmasının yaptığı futbol maçını İzmir karması kazanır.
1903’te Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 1905’te Galatasaray, 1907’de Fenerbahçe Futbol takımları kurulur.
İzmir’de ise ilk kurulan Türk  futbol takımı 1912’de Zühtü Işıl tarafından kurulan Karşıyaka olur. 1914’te Altay, 1923’te Altınordu, 1925’de Göztepe kurulur.
Özellikle  Osmanlı Devletinin çöküş süreci ve  İstiklâl Harbi yılları dikkâte alındığında  Karşıyaka, Altay ve Altınordu futbol takımlarımızın kuruluş amaçları ve varlıkları daha da bir anlam kazanmaktadır değerli okurlarım.
Son yaşanan Avrupa Futbol Şampiyonası, dünyada futbola olan ilginin ve futbol etrafında oluşan sosyolojik ve ekonomik yapının ne denli güçlü ve çok yönlü olduğunu göstermişken, “Tek amacımız güzel İzmir’imizi yüceltmek futbol takımlarımızın mücadelesine ve azmine omuz vermek!..” diyen Mesut Sancak bu konuda futbolun gücünün ve toplumsal etkileşiminin  de farkında olduklarını ortaya koyuyordu.
İZVAK Yönetim Kurulu Başkanı Ali Erten: “Folkart İzmir’in bütün renklerine katkı sağlıyor. Bu projeyi hayata geçiren Mesut Sancak ve Metin Sancak ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”
İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici: “Gerçekten İzmir’i kutluyorum. Bu topraklarda doğup büyüyen ve bu topraklarda kazandıklarını bu topraklarda harcayan işadamlarımız var, tebrik ediyoruz. “
Mehmet Sepil: “Bu işbirlikleri kentin dinamiklerine çok önemli katkı yapıyor.  Futbolda Kulüpler Birliği Başkanlığı yapmış biri olarak da biliyorum ki bu hırçın ortamı düzeltmenin en güzel örneğini de İzmir veriyor. İşadamlarımız kazandıklarının bir kısmıyla çeşitli şeklde İzmir’e geri vermeleri çok önemli. Dolayısıyla Folkart grubuna çok teşekkür ediyorum. Herkesin Folkart’ı örnek alması gerekiyor.”
Özgür Ekmekçioğlu: “Türkiye’de örnek alınan bir dostluk gösteriyoruz. İzmir’e değer katan Folkart’a teşekkür ediyoruz.
Tahir Şahin: “Ben yirmi yıl Belediye Başkanlığı yaptım. Spor kulübü başkanlığı çok daha yorucu. Öncelikle Mesut Sancak Bey ve ailesini kutluyorum. Bu tür projelerin sadece bir aileye yüklenip kalmasını da istemiyoruz. İş insanlarımızın spora desteği paylaşması gerekiyor.
Şimdi bunca güzel dilek ve temennilerden ve örnek davranıştan sonra gel de “Futbolda nereden nereye!..” demezsen deme…
Türkiye’miz futbolda çim sahalara Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde kavuşmaya başladı. Hele Anadolu’yu hiç sormayın… Zımpara taşı gibi zeminli toprak sahalarda top oynamaya çalışan bir nesil düşünün… Futbolcu düştüğü zaman bir yerlerinin kanamaması diye bir durum söz konusu bile olmazdı. 1965’i hatırlıyorum. Benim ilçem olan Denizli’nin Güney ilçesinde futbol topunun siboplu olduğunu hatırlıyorum. Futbol topu da sanki bağcıklı ayakkabılar misali ; top pompayla şişirilir, sibop saklanır üzerinden de bağcıklı iple bağlanırdı. Mutlaka her maçta topun havası inerdi; maça ara verilir top şişirilir ve oyun devam ederdi…
Her oyuncu kendi ayakkabısını, formasını kendisi temin ederdi. Kalelerde ne ağ olurdu ne bir şey. Sağlık memuru ilçede yoktu ki sahada olsun…
Bu bağlamda güzel İzmir’imizde yedi  güzide futbol takımımızın başkanının bir araya gelmesiyle oluşan bu çok özel tabloya “İZMİR’İN RENKLERİ TEK YÜREK” denmez de ne denir ki!..
Bu güzelliği oluşturan bütün futbol takımı yöneticilerini kutlarken bir özel teşekkür de elbette bu güzelliği mimarı Folkart Yönetim Kurulu başkanı Mesut Sancak Beye:
Güzel İzmir’imiz adına yaşattığınız bu güzellik için:
Tebrikler FOLKART teşekkürler Mesut Sancak, teşekkürler Metin Sancak…
Sevgilerimizle…


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum