Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

İZMİR'İMİZİN AY YILDIZ GURURU

02 Nisan 2021 - 10:43

Dünya Kupası elemeleri için A Millî Futbol takımımızın Hollanda ve Norveç’le oynadı ve Hollan’dayı 4-2, Norveç’i de 3-0 yendi.
Letonya ile 3-3 berabere kaldıysa da üç maç sonunda grubunda yine de lider konumuyla geleceğe umut ve sevinçle bakmamızı sağladı.
Sözün burasında öncelikle A Millî Futbol takımımızı hazırlayan başta Şenol Güneş olmak üzere bütün teknik kadroyu ve 23 kişilik aday kadrodaki bütün futbolcularımızı kutluyoruz ve kendilerine teşekkürler ediyoruz.

Millet olarak en büyük dileğimiz bu başarılı kadronun dünya kupası finallerine gitmesi ve ülkemize yeni gururlar  ve sevinçler yaşatacak sonuçlar almasıdır.
Millî takımımız elde ettiği başarılı sonuçlarla sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanındaki soydaş ya da aynı inançtan olan insanları da sevince boğdu.
Bu sevincin içerisinde şimdi bu yazıyla İzmir’imize bir yer açmak istiyorum.
Millî takımımız bu başarılı sonuçları alırken dikkât çeken bir konu da çok sayıda İzmir kökenli futbolcunun A Millî Futbol takımında yer almasıdır.
İzmir özelinde futbola bakıldığında İstanbul’dan sonra ülkemizde futbol kulüplerinin en erken kurulduğu şehrimizin İzmir olduğunu söyleyebiliriz:

 “Kaf-Sin-Kaf” diye hâlen tezahüratları stadyumları inleten KSK Karşıyaka Spor Kulübü 1912 yılındaki kuruluşuyla aynı zamanda İzmir’imizde de ilk kurulan futbol takımı olmanın onurunu taşımaktadır.
İzmir’in bir diğer köklü kulübü Büyük Altay’ın kuruluşu da 16 Ocak 1914’tür.
Özellikle KSK ile Altay’ın kuruluş gayeleri; Millî Mücadele döneminde İzmir’deki Rum, Yunan, Ermeni, İtalyan ve Levantenlerin takımlarının karşısında futbol sahalarında mücadele ederek millî onurumuzu korumak ve futbol maçları aracılığıyla gençlerimize Türklük duygusunu ve milliyetçilik fikrini aşılamak olmuştur.
Nitekim İstanbul’da kurulan ve ülkemizde üç büyükler diye bilinen Beşiktaş(1903), Galatasaray(1905) ve Fenerbahçe(1907)’nin kuruluş gayeleri de KSK ve Altay’ın kuruluş gayeleriyle aynıdır: İşgalci kuvvetlerin futbol takımlarının karşısında millî onur ve gururumuzu korumak ve futbolu vesile eyleyerek gençlerde millî şuur duygusunun uyanmasına vesile olmaktır.

Konumuz İzmir olduğu için biz yine İzmir’deki futbol gündemine gelelim: İşte o dönemde İzmir’de işgalcilerin kurdukları futbol takımları:
PANİOS, APOLLON, PELOS, EVANGELİDİS, İSKOŞ, KARAKOVİRİ, MİDLLİ KARMASI, GABİBALDİ
26 Aralık 1923’te kurulan Altınordu ile 14 Haziran 1925’te kurulan Göztepe’nin de hedefleri kuruluş dönemini yaşayan Türkiye Cumhuriyeti devletimize sporu vesile eyleyerek Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda da ahlâklısını severim!..” sözünden ilham alarak bu söze uygun gençlerin yetiştirilmesine zemin hazırlamaktır.

Altay uzun yıllar 1. Lig’de başarılı futbolu ve Türk futboluna armağan ettiği çok değerli futbolcularıyla futbol kamuoyunda Büyük Altay unvanını almıştır.
Göztepe ise şimdilerde adı UEFA Kupası olan yakın zamana kadar Fuar Şehirleri Kupası adıyla oynanan turnuvalarda elde ettiği büyük başarılarla ülkemize gerçekten büyük sevinçler yaşatmış insanımıza moral vermiştir.
Şimdilerde son yıllarda özellikle Altınordu Futbol Takımı yetiştirdiği futbolcularıyla adından çok söz ettirmeye başlamıştır. Bu özelliğiyle de futbol piyasasında dikkatle takip edilen bir kulüp haline gelmiştir.

Yeniden başa dönersek A Millî Futbol takımımızın Dünya Kupasına hazırlanan kadrosunda yer alan çok sayıdaki İzmir kökenli futbolcu yeniden futbol projektörlerinin İzmir’e çevrilmesine vesile olmuştur.
İşte, İzmir kökenli millî futbolcularımız:
Çağlar SÖYÜNCÜ: 24 yaşındadır. Menemenspor, Bucaspor ve Altınordu’da oynamış; 2016’da Bundesliga ekibi Frelburgi 2018’de de İngiltere Premier Liginden Leicester City’de oynamaya başlamıştır.
Okay YOKUŞLU:  27 yaşındadır. Altay’da yetişmiştir. Kayserispor, Trabzonspor, İspanya’da Celta Vigo’da oynamış; bu sezon da Premier Ligde West Bromwich Albion’da oynamaya başlamıştır.
Taylan ANTALYALI: Muğlaspor ve Bucaspor’da yetişmiş, Önce gençlerbirliği sonra da Galatasaray’a transfer olmuştur. İlk kez millî olmanın onurunu ve gururunu yaşamıştır.
  Halil AKBUNAR:Göztepe alt yapısından yetişmiştir. İl kez millî olmanın onurunu ve gururunu yaşamıştır.
Cengiz ÜNDER:  Altınordu’da yetişmiştir. Önce İtalya’da Roma’da oynamıştır. Şimdi de İngiltere’deLecicester City’de oynamaktadır.
Son Letonya maçı öncesinde rahatsızlıkları dolayısıyla millî takımdan dört futbolcu çıkarılınca yerlerine iki yeni futbolcu alınmıştı: işte İzmir futbolunun iki yıldızı daha millî takım kadrosuna girmiş bulunmaktadır:
                          Alpaslan ÖZTÜRK: Göztepe. İlk kez millî takıma katılmıştır.

  Enis DESTAN:  Altınordu. Süper Ligin bir alt grubu olan PTT 1. Lig takımı olan Altınordu’dan davet ediliş olması çok anlamlı olmuştur.

Şimdi İzmir’in futbol geçmişine bakıyoruz da, ne şöhretli futbolcular gelip geçmiş dünyamızdan diyoruz:
                        Metin OKTAY

Gürsel AKSEL, Ali ARTUNER, Nevzat GÜZELIRMAK, Fevzi ZEMZEM, Halil KİRAZ vb
(Gode) Cengiz KOCATOROS
Vahap ÖZALTAY, Ayfer ELMASTAŞOĞLU, Mustafa DENİZLİ
Sait ALTINORDU

Bu bağlamda; Süper Ligde oynayan Göztepe’nin yanına Altay’ın ve Altınordu’nun da yakışacağını biliyoruz.
Bu duygularla İzmir’de futbola emek ve gönül veren spor câmiasına başarılar diliyoruz.
Sevgiyle…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum