Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

İZMİR'İ EVLİYA ÇELEBİ'YLE GEZMEK İSTER MİSİNİZ?

21 Ocak 2022 - 09:40


Bir şehre yeni gelirsiniz!
O şehri tanımak istersiniz: Başlarsınız gezmeye!
Yaz günlerinde sahillerini, deniz kenarlarını, mesirelik yerlerini gezersiniz. Kış geldiğinde gezi mekanlarınız müzeler olur; tarihi mekanlar olur.
O şehri tanımak için bununla da yetinmezsiniz: Başlarsınız şehre dair yazılanları okumaya. Okudukça o şehre dair bilgileriniz birikmeye başlarken diğer yandan da o şehre dair ne kadar az bilgiye sahip olduğunuzu anlar, eğer o şehri seviyorsanız ve şehre karşı sorumluluk duygusu taşıyorsanız kendinizde o şehre dair daha çok, daha çok okuma ihtiyacı hissedersiniz…
İşte bu söylediklerim benim için de aynen tecelli etti.
                           
2018’in 1 Eylülünde İzmir Karşıyaka’ya taşındığımız günden itibaren hızlı bir şekilde Karşıyaka’yı ve İzmir’i tanımaya, öğrenmeye başladım. Hem gezdim hem okudum. Gezdikçe ve okudukça İzmir’in ne kadar köklü ve geniş bir kültürel kimliğe sahip olduğunu anladım.
Okuduklarım bana bir gerçeği söylüyor:
Tarihin  büyük gezginleri ve gezi yazarları bu topraklardan; Anadolu’dan çıkmıştır. 
İzmirli Homeros, Troya Savaşı'nı anlatırken Tanrılar ve İnsanlar dünyasını destanlaştırmıştır.
  Bodrumlu Herodotos, başta Anadolu olmak üzere, Akdeniz'i gezmiş ve gezdirmiştir.
Salihlili Pausanias, eserinde Ön Asya'nın profilini çizmiştir.
Amasyalı Strabon, 14 ciltlik "Coğrafya" kitabının son üç cildini Anadolu'ya ayırmıştır.
Evliya Çelebi: (1611-1685) 17. Yüz yılda elli yılı aşkın süreyle Avrupa, Batı Asya ve Mısır’ı gezerken gördüklerini ve tespitlerini yazarak 10 ciltlik SEYAHATNAME adlı eserinde toplamıştır.

Benim bu İzmir hassasiyetimi kader de bilmiş olmalı ki, ummadığım yerlerde ummadığım kitaplarla karşılaştım. Okudum okudum okudum, derken www.izmirkenthaber.com ile yollarımız kesişiverdi. Yazmam gerektiğine inandım ve 22 Haziran 2020’de yayınladığım haftalık ilk yazım ile özellikle İzmirli okurlarıma “Merhaba!..” dedim.

“Karşıyaka Belediyesi 3.Çevre ve Kültür Sempozyumu”na katıldım: Bildirileri dinledim ve Karşıyaka Olma Bilinci başlıklı bildirimi de sundum.
Derken sevgili dostumuz Ünal ÇINAR’ın (Kolonya Koleksiyoneri) mekanında sevgili şâir dostumuz Şevki KAYATURAN’la buluştuğumuzda tanıştığımız çok özel bir kitapla İzmir tarihinin sırları seriliverdi gözlerimizin önüne…

İzmir’i merak eden, öğrenmek isteyen ve tarihe yolculuk yapma isteyen her konumdaki okurun dikkâtine sunmanın onuruyla:
İşte bu İzmir tarihine dâir özel ve özellikli kitabın bilgileri:

                  Kent ve seyyah : EVLİYA ÇELEBİ'NİN GÖZÜYLE İZMİR VE ÇEVRESİ I-II-III

                     EDİTÖRLER : Prof. Dr. Metin Ekici, Prof. Dr. Turan Gökçe,

                      HAZIRLAYANLAR: Abdullah Temizkan, Mertcan Akan.

 İzmir : Ege Üniversitesi, 2013.

    1.Cilt beraberinde yönetmenliğini Murat Ünal'ın yapmış olduğu "Kent ve Seyyah: Evliya Çelebi'nin Gözüyle İzmir ve Çevresi: Belgesel" adlı 70 dakikalık 1 DVD,  3. cilt beraberinde 1 katlı harita vardır.

Transkripsiyonlu, sadeleştirilmiş ve orijinal metin bir arada verilmiştir.

 1.Cilt: Evliya Çelebi Seyahatnâmesi'nin İzmir kısmının transkripsiyonlu, sadeleştirilmiş ve orijinal metni / editör Metin Ekici, Turan Gökçe ; hazırlayanlar Abdullah Temizkan, Mertcan Akan –

 2.Cilt: Bir Yolculuk Hikâyesi / editörler Metin Ekici, Pınar Fedakâr :Alan araştırmaları, fotoğrafları ve “Yol hikayeleri”nin sözel anlatımı.

 3.Cilt: Makaleler / editörler Metin Ekici, Turan Gökçe:

Projede yer alan araştırmacıların kendi bilimsel çalışma alanlarının gerektirdiği yaklaşımla yazdıkları makaleler yer almaktadır:

Çalışmaya esas teşkil eden eserin kaynakları, yer adları, mimari eserleri, sözlü kültür ürünleri, tarihi olaylar ve seyahatnamenin yazıldığı dönemdeki toplumsal yapıyla ilgili çalışma.

Yard. Doç. Dr. Murat ÜNAL tarafından hazırlanan “Belgesel” ve Dr. Beycan HOCAOĞLU tarfından hazırlanan “Harita” ile tamamlanmıştır.

 

PROJE YÖNETİCİLERİ:

Prof. Dr. Metin EKİCİ, Prof. Dr. Turan GÖKÇE

Belgesel Çekimi: Yard. Doç. Dr. Murat ÜNAL

TARİH: Prof. Dr. Turan GÖKÇE, Doç. Dr. Abdullah TEMİZKAN, Ar. Gör. Mertcan AKAN

HALK BİLİMİ: Prof. Dr. Metin EKİCİ, Yard. Doç. Dr. Pınar FEDAKÂR, Ar. Gör. Gonca Kuzey DEMİR, Ana KILIÇ, Betül Havva YILMAZ

DİL: Yard. Doç. Dr. İbrahim ŞAHİN, Şima DOĞAN

SANAT TARİHİ: Yard. Doç. Dr. Ersel ÇAĞLITÜTÜNCÜGİL, Hamiteza SOHRABİUBAD

COĞRAFYA: Öğr. Gör. Beycan HOCAOĞLU

 

Sevgilerimle…

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum