Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

      "İZMİR BABA" NASIL OLUNUR

20 Ağustos 2021 - 12:10

                                            
“İzmir Baba-Sancar Maruflu”yu da Hak’ka uğurladı İzmirli sevenleri ve dostları 17 Ağustos 2021 Salı günü…
7 Ağustos 1950’de İzmir Karşıyaka’da dünyaya gelen Sancar Maruflu aslen Kırım kökenli Marufoğulları ailesinden ve tam bir Karşıyakalı yani 35.5 (otuz beş buçuk)lu. Gelin görün ki ona bir şehrin verdiği yüce bir unvan var ortada: İZMİR BABA
Şimdi yeniden yazı başlığına dönersek: “İzmir Baba” nasıl olunur?
Maruflu'nun ağabeyi Selçuk Maruflu’yu dinleyelim:
 "Sancar çok iyi bir insandı. Çok iyi bir bürokrasi insanıydı. Eğer kalbinde İzmir sevdası olmasaydı, daha farklı yerlerde olabilirdi. Ancak İzmir sevdası onun İzmir'de kalmasını sağladı.”
İşte İzmir Baba olmanın en öz anlatımını Sancar Maruflu’nun ağabeyi yapıvermiş:
Şimdi Sancar Maruflu’nun hayat hikâyesine bakalım:
Özel Erdem Lisesi, ardından Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Ankara Üniversitesi S.B.F. Basın Yayın Yüksek Okulu'nda yüksek lisans diploması.  Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde stratejik iletişim uzmanlığı unvanı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazarlık, yöneticilik, imtiyaz sahipliği, genel yönetmenlik.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde başkan danışmanı ve yardımcılığı, Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevleri. Yaşar Holding'de çalışma. 1983'te kurduğu HİSDAŞ Medyapol şirketi ile  Hakkari'den Edirne'ye hazırladığı devlet törenleri.
 İzmir'i Sevenler Platformu, Ulusal Birlik Platformu, Ege Kültür Platformu Genel Başkanı. Karşıyaka Rotary Kulübü'nün kurucularından.
 2001'de 'Son 10 yılın en başarılı iletişimcisi', 2003'te 'Son 10 yılın en başarılı sivil toplum lideri' seçilmesi…
İZSEV çatısı altında İzmir’in dünyadan göçmüş isimleri olan Dario Moreno ile Tanju Okan için anmalar ve ödül törenleri düzenlemesi.

Ölümünün ardından onun yakın dostları şunları söylerler:
Feyzi Hepşenkal: “Hatıralara can suyu veren adamdı.” Der
Çok yakın arkadaşı Okan Yüksel: “Hayatının her dönemindekültür, sanat spor alanlarında çalıştı. İnsan doğa ve vatan sevgisine sahipti. Bütün sevgilerin özü olan hayat sevgisine sahip onun gibi başka bir insan daha yoktu.”
Ahmet Diker: “ Karşıyaka Halkevi Başkanı iken birlikte çalıştık. Benim gelişmemde, büyümemde, düşünce tarzımın oluşmasında çok büyük emekleri olan bir insandı.”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: “İzmirliler, İzmir’e gönül verenler onu hiçbir zaman unutmayacaktır.
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay: “İzmir sevdalısı, İzmir’in babası çok değerli Sancar Maruflu’yu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz…
Deniz Sipahi-Hürriyet Ege yazarı: Hayatı hep dolu tarafından görmek mümkün müdür? Ama o görür.  Görmene de yardımcı olur. Ben ona ‘Hayatı güzelleştiren insan’ diyorum. O benim tanıdığım en vefalı insandır. Vefa Kupası verilse şampiyon Sancar Maruflu olur.
Ülkemizde ilk kez siyasi propoganda çalışmalarında “Halkla İlişkiler Mesleği” uygulamasını 1974’te Sancar Maruflu başlatır. 1983’te kurduğu HİSDAŞ  Medyapol şirketi ile  Hakkari'den Edirne'ye kadar devlet törenlerini hazırlar.
Sancar Maruflu, 1995-1996’da PAÜ-Pamukkale Üniversitesi kampus alanında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de hazır bulunduğu temel atma törenini düzenlemiş ve yönetmişti. O tarihte ben de PAÜ’de Öğr. Gör olarak görev yapmaktaydım ve PAÜ akademisyenleriyle birlikte töreni izlemiştim. O dönemde PAÜ’de Rektörümüz Prof. Dr. Arif Akşit’ti. 1960 öncesindeki Demokrat Partinin Başkan Vekili olan babası Baha Akşit de o törende Süleyman Demirel’le birlikte oturmuştu…
Üç yıl önce Denizli’den gelerek ailecek yerleştiğimiz İzmir’in Karşıyaka’sında olsun, İzmir’in değişik sokaklarında olsun Sancar Maruflu adını okudukça rahmetliyi merak ederdim.
Sancar Maruflu adını en çok da Karşıyaka’da Mavi Köşe-Pınar Büfe işletmecisi Altan Yılmaz’dan duyardım… Kızının eline iğne battığında sıkıntılı bir durumdayken Sancar Maruflu’nun kendisi için doktorlara telefon ettiğini hem sağlıklı bir ameliyat yaşadıklarını hem de doktorların onun hatırına ücrette önemli bir indirim yaptıklarını çok kere minnetle anardı… Vefat haberi öğrenildiğinde: “Ben şimdi manevi babamı kaybettim. Çok üzgünüm.  Şimdi bana kim sahip çıkacak!..” derkenki üzüntülü halini hiç unutamayacağım Altan Yılmaz dostumuzun.

Demem o ki, tarihi MÖ 3000 yılına dayanan İzmir’in sosyal tarihinde Homeros’tan Çaka Bey’e, Umur Bey’den Aydınoğlu Mehmet Bey’e, Dario Moreno’dan Halit Ziya Uşaklıgil’e sayısız isim yer almıştır elbette. Sancar Maruflu Başbakan değildir, Bakan değildir, milletvekili değildir, belediye başkanı değildir peki o zaman ne yaptı da İzmirli ona “İzmir Baba” unvanını verdi?
Bu sorunun cevabı sanırım şu cümlede saklı: Sancar Maruflu İzmir’in ve İzmirlinin ölüsüne de dirisine de sahip çıktı!..”
İşte bütün mesele de bu!..
Bu vesileyle biz de Merhum Sancar MARUFLU’ya Allah’tan rahmet dliyoruz. Mekanı Cennet olsun.
“İZMİR BABA”yı Hak’ka uğurladık başın sağ olsun İZMİR’İM…
Sevgilerimle…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum