Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

"HARPUT SENFONİSİ"

24 Eylül 2021 - 09:20


                                      
                          (Harput’tan/Elazığ’dan  Dünyaya Niyetiyle)
  23 Eylül 2021Perşembe akşamı yani dün akşam aasIsm: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde; HARPUT SENFONİSİ konserindeydik.
Türkülerle Elazığ’da Harput’ta; çok sesli müzik icrasıyla bir bakmışsınız Viyana’da, bir bakmışsınız Berlin’de, bir bakmışsınız Roma ya da Pariste’ydik…
Ankara’da bulunan Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı  öncülüğünde gerçekleşen bu muhteşem konserin takdim konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Mehmet ÇAĞLAR, konseri onurlandıran İzmir Valisi Yavuz Selim KÖŞGER ile milletvekilleri ve bürokratlar ile  etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan kurum ve kuruluşların her birisine teşekkürlerini sundu işin doğası gereği.
                       EGE ELDER FED: Ege Elazığ Dernekler Federasyonu bşk Nejat AK ise yaptığı konuşmada “Türkülerimiz bizi anlatıyor; bu senfoni ile istedik ki türkülerimiz bir de bizi dünyaya anlatsın!..” derken senfoni oluşumunun nihâi hedefini açıklıyordu sanat severlere.   
                      PANDEMİ kurallarına uyularak gerçekleşen Harput Senfonisi gecesinde ne yalan söyleyeyim bir senfoni orkestrası konserine ilk kez katılıyordum. Yaz başı ve sonunda TRT 2 ile TRT AVAZ’dan verilen Kütahya AİZONA antik kentinde gerçekleşen senfonik türküler programı ile  iki kez dinlemiştim daha önce… Bir de TRT 2’de verilen arada bir dinlediğim pazar konserleri…
 Şimdiye kadar Elazığ yöresi ve Harput türkülerini Esat KABAKLI, Adile Kurt KARATEPE, Muzaffer ERTÜRK, Fatih KISAPARMAK, Enver DEMİRBAĞ gibi çok farklı sanatçılardan dinlemiştim severek… Hele Denizli’mizde Başkanlığını Kemal Tasalı’nın yaptığı Elazığ Kürsübaşı Kültür Derneğinde DEHA TV’deki programımda çekimde dinlediğim Lokman TASALI ile bir başka sevmiştik Elazığ-Harput yöre türkülerini ve Harput Divânını.

Şimdide 23 Eylül akşamında aasIsm ‘ de gerçekleşen Harput Senfonisinde görev alan isimleri analım alkış niyetiyle:
“İZMİR DEVLET SENFONİ ORKESTRASI”
ŞEF: Bujor HOİNİC
SOLİSTLER:
Feryal TÜRKOĞLU (Soprano)
Zeynap HALVAŞİ (Alto)
Aydın UŞTUK (Yenor)
Mehmet YILMAZ ( Bas)
BAŞKEMANCI: Sema KORKUT
İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Korosu
Dinlediğimiz türküler ve seslendiren sanatçılar:
İsfahan:            Mehmet YILMAZ
Hüseynik’ten:   Zeynep HALVAŞİ
Ahçik:              Zeynep HALVAŞİ&Mehmet YILMAZ
Necibe:             Aydın UŞTUK
Yüksek Minarede:  Feryal TÜRKOĞLU
Dîvan&Halay:  Halil ALTINKÖPRÜ “Kanun”
Oy Akşamlar:   Mehmet YILMAZ
Mendilim
Kar mı Yağmış Şu Harput’un:  Feryal TÜRKOĞLU
Yemen Türküsü:                        Aydın UŞTUK
Pencereden Taş Geldi:              Zeynep HALVAŞİ
Ne Feryad Edersin:                   Aydın UŞTUK&Feryal TÜRKOĞLU
                        Çayda Çıra

Pamukkale Üniversitesinde Öğr. Gör. Olarak çalışırken Müzik Eğitimi ABD’nin konserleri ve sayısız dinletisini dinlediğim için midir nedir, salonu dolduran sanatseverlerle birlikte ben de büyük bir heyecanla dinledim konseri.
Bir kere daha teknolojinin katılmadığı, eko verilmediği; en sade haliyle solistlerin ve müzik aletlerinin doğal sesi insana şifa gibi geliyor değerli okurlarım.
Şimdi şunu itiraf edeyim: DTCF’den arkadaşım Elazığlı Mustafa Sönmez Elazığ’dan kalkıp İzmir’e gelmeseydi, onunla buluşmasaydık; tutup İzmir Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneğine ziyarete gitmeseydik, çok değerli Başkanı Ufuk ÖZTÜRK bize konser davetiyesi verip davet etmeseydi; sonrasında ben de Elazığlı Ahmet Eren ÖZEN’i davet etmeseydim nereden bilecektik ki “Harput Senfonsi”ni?
Şimdi de HARPUT SENFONİSİ konserinin gerçekleşmesi için katkı koyan kurumları analım alkış niyetiyle:
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı,   İzmir Büyükşehir Belediyesi,   aasIsm,     İzmir ’21 UCLG Kültür Zirvesi (Dünya Kültür Zirvesi-İzmir 2021),    İzmir Devlet Senfoni Orkestrası,    Ege Elazığ Dernekler Federasyonu,     Ankara-Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı
Ve de ev sahiplerine yaraşan hizmetleri yürüten görünmeyen kahramanlar da Başkanları Ufuk ÖZTÜRK’ün öncülüğünde İzmir ElazığKültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu mensuplarıydı.
Böylesine muhteşem bir müzik gecesini gerçekleştiren kurum ve kuruluşların yetkilileri ve temsilcilerine: Senfoni icrasını başarıyla gerçekleştiren başta ŞEF. Bujor HOİNİC olmak üzere bütün sanatçıları: Solistleri ve saz sanatçıları gönülden kutluyor kendilerine bir kere daha teşekkürler ediyoruz…
Sevgilerimle… 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum