Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

BUSENAZLARIN YUMRUKLARI NELER SÖYLÜYOR

06 Ağustos 2021 - 10:36


Tokyo 2020 Olimpiyatlarından önce tarihe geçecek ilginç başarı hikayelerini paylaşmak isterim siz değerli okurlarımla:
Bağımsızlığını 2008’de kazanmasının ardından 2014’te de Uluslar arası Olimpiyat Komitesi tarafından 2014’te tanınır ve ikinci kez olimpiyatlara katılır Kosova.
Kosovalı  kadınlar; 48 kiloda Distria Krasniqi ile 57 kiloda Nora Gjakova  altın madalya alarak isimlerinden söz ettirirler.
Olimpiyatlara 1924’ten beri katılan Filipinli kadın sporcu Hidilyn Diaz 55 k,loda yarışır ve 224 kilo kaldırarak ülkesinin olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını kazanır.
Bermuda’yı temsil eden kadın sporcu Flora Duffy triatlet dalında ülkesine ilk altın madalyayı kazandırarak tarihe adını yazdırır.
Kaykay olimpiyat tarihinde spor olarak ilk kez 2020 Tokyo Olimpiyatlarında yer alır ve 13 yaşındaki Japon sporcu kaykayda altın madalya alarak bu sporda adını tarihe yazdırır.
Uta Abe kadınlar 52 kiloda Hifumi Abe ise erkekler 66 kiloda aynı gün bireysel sporda altın madalya alarak  olimpiyat tarihinde ilk kez iki kardeş aynı gün altın madalya almış olurlar.
ABD Erkek Basketbol Takımı, Fransa karşısında aldığı yenilgiyle  olimpiyatlarda 17 yıl sonunda ilk kez maç kaybetmiş olur.
Güney Koreli Kadın Okçular üst üste 9. Olimpiyat madalyasını alarak 33 yıllık bir geleneği sürdürmüş olurlar.
Şimdi de Türk sporcularımızın başarılarından söz edelim:
Türk sporcuları Tokyo 2020 Olimpiyatlarına tekvandoda Hakan REÇBER ile Hatice Kübra İLGÜN’ün aldığı BRONZ madalyalarla başlar.
Mete GAZOZ’un  okçulukta aldığı ALTIN madalya da olimpiyat tarihinde bu dalda kazandığımız ilk madalya olur.
 Rıza KAYAALP 130 kiloda güreşte ülkemize kazandırdığı BRONZ madalya ile üçüncü kez olimpiyatlarda madalya almış olur.
Eray ŞAMDAN, olimpiyat tarihinde ilk kez yer alan karatede erkekler 67 kiloda GÜMÜŞ madalya kazanarak, karatede Türkiye’nin ilk madalya kazanan sporcusu olarak tarihe geçer.
Ferhat ARICAN cimnastikte aldığı BRONZ madalya ile bu alanda Türkiye’ye ilk madalya kazandıran sporcu olur.Ferhat Arıcan bu başarısı ile olimpiyatlarda madalya kazandığımız 8. branş olarak tarihe geçer. Bu başarıyla Türkiye’nin olimpiyatlarda kazandığı madalya sayısı 97’ye çıkar.
Yasemin ADAR kadınlar güreş dalında 76 kiloda ülkemize ilk madalya kazandıran sporcu olur.
Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlarda  ilk kez Londra 1908'de temsil edilen Türkiye, Tokyo 2020'ye kadar 6 farklı branşta 39 altın, 25 gümüş ve 27 bronz olmak üzere 91 madalya toplarken Tokyo 2020de elde edilen 6 madalya ile bu sayı şimdilik 97ye çıkar. Boksta 2 madalyamız da şimdiden garanti olduğunu söylersek sayı yarın itibariyle 99 olacaktır. Dileğimiz yarınki madalyaların renginin altın olmasıdır elbette...
1896, 1900, 1904 Olimpiyatlarına katılmayan Osmanlı İmparatorluğu oyunların 10. Yılı nedeniyle 1906da Atinada düzenlenen 1906 Atina Ara olimpiyatlarında atletizmde 800 ve 1500 metre yarışlarında Vahram PAPAZYAN tarafından temsil edilir. Oyunlar sırasında Vahram 13 yaşındadır. Bu olimpiyatların en genç sporcusu olur.
1906 Olimpiyatlarına katılan tek Osmanlı sporcusu Aleko MULOS olur Erkekler artistik bireysel dalda yarışan Aleko olimpiyatlarda resmî olarak Türkiyeyi temsil eden ilk sporcu olur.
1912 Yaz Olimpiyatlarında Türkiyeyi  Vahram PAPAZYAN ile Mıgırdiç MIGIRYAN adında 2 sporcu temsil eder. 
1924 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye Millî Futbol Takımı ilk kez yer alır.
1936 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye oyunlarda 60 sporcuyla katılırken ilk kez bir olimpiyatta 2 kadın sporcumuz ülkemizi temsil etmiş olur.
1936da bir Türk sporcu; 79 kgda güreşte Mersinli Ahmet KİREÇÇİ aldığı BRONZ madalya ile ilk kez şeref kürsüsüne çıkmış olur. Onun ardından da 61 kgda Yaşar ERKAN aldığı ALTIN madalya ile olimpiyatlarda kazandığımız ilk altın madalyanın sahibi olur.
Değerli okurlarım yarın sabah, yani cumartesi sabah boks dalında altın mücadelesi yapmak için ringe çıkacak olan iki Busenaz’ımız var bilindiği üzere. BUSE NAZ ÇAKIROĞLU ile BUSENAZ SÜRMENELİ Yarınki  maçlarının sonuçları ne olursa olsun bu iki sporcu kızımız da Türk Milleti için “ALTIN KIZLAR”dır artık…
Bu iki kızımızın ringlerde attıkları yumruklar sadece madalya için rakibe atılan yumruklar değildir değerli okurlarım…
Bu iki kızımızın attıkları yumruklar aynı zamanda “kadın cinayeti” adı altında işlenen cinayetlerde katledilen bütün kadınlarımız ve kızlarımız adına câni katillerin suratlarına atılan yumruklardır.
ATATÜRK’ün “Ben sporcunun zeki, çevik, aynı zamanda da ahlaklısını severim!..” sözünün güzelliğiyle:
Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyetini temsil etmek için, madalya alsın ya dalmasın ter akıtan; terinin son damlasına kadar mücadele eden bütün sporcularımızı ve teknik ekipleri kutluyoruz, teşekkürler ediyoruz… Bundan sonraki spor hayatlarında da sonsuz başarılar diliyoruz…
Sevgilerimizle…


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum