Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

 AHİLİK DERKEN NELER NELER DÜŞÜNDÜM

20 Mayıs 2022 - 09:55

Ahilik, kardeşlik, cömertlik, mertlik.             
Ahilik, emeğe, alın terine ve insana saygının adı.
Ahilik, Hak rızasının halka hizmette saklı duran sırrı.
Ahilik 13. Yy Anadolu’sunda oluşan bir dünya güzelliği.
Ahilik, sosyal hayatın tadı, tuzu, sigortası…
Ahilik, Müslüman Türk milletinin insanlığa armağanı…
Ahilik, çağımızda farkına varılan endemik bir kütürel varlığımız.
Ahilik, dünyada bir insanlık barışı olacaksa bunun aranan mayasıdır.
Nasıl ki, bir aşure kazanında farklı tahıl ürünlerinin içine pekmez ya da şeker katarak ortak hatta bir yemek yapmak ise; bizim atalarımız da bin yıl beraber yaşadığı farkı inanç, din, dil ve etnik yapıdaki insanları Kur’an’dan beslenen ve Yunus Emrelerin, Ahi Evranların, Hacı Bektaş Velilerin dillerinde ifadesini bulan tad ile âdeta hayatın içinde bir aşure güzelliği ve tadı oluşturmuşlardır. Bunun sonucunda bu topraklar bin yıllık kardeşlikleri yaşayıp gelmiştir geçmişten günümüze…
Ahilik kültürünün kurucusu Ahi Evran’ın türbesinin yer aldığı Kırşehir’de Ahilik kültürünün hayatın içinde yer bulması için ömrünü adayan, varlığını bu uğurda harcayan; bu nedenle de  Kırşehir insanının gönlünde Ahi Baba namıyla taht kurmuş olan merhum Mustafa KARAGÜLLÜ( 1 Kasım 1928-17 Mayıs 2018) adına düzenlenen saygı, vefâ ve kadirbilirliğiyle iki güzel günde 17/18 Mayıs 2022 yaşayarak nasiplendiğimiz farkına vardığımız “ağız tadı” , “gönül huzuru” ve  “insana saygı”nın gönüllerdeki “ahi sofrası”

Daha dünyaya veda edeli dört yıl olmasına, araya da iki yıllık bir pandemi süreci girmesine rağmen adına “2. Uluslar arası AHİ BABA SEVGİ VE KARDEŞLİK GÜNÜ” düzenlenerek “vefâ” duygusunun sadece bir semt ismi olmadığını sergilendiği bir etkinlikti bu güzellik…
Kırşehir Belediyesi geçen yıl, yine İbrahim Düğer girişimiyle 2021’in Ahi Evran, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre Yılı ilanı dolayısıyla 40 şairin bu üç değerimizi işleyen üçer şiirinden oluşan “Kırk Şâirin Dilinden Üç Alperen” başlıklı bir antoloji yayınıyla ülkemizde belki de o yıla dair tek somut ve kalıcı çalışmayı yapmış oluyordu tarihî şahsiyetleri yaşatma, hatırlatma dolayısıyla vefâ duygusu adına… 
2018’de Âşıpaşa Şiir Şöleni” dolayısıyla kültürel zenginliği ve birikimleriyle yaşadığımız Kırşehir’i bu sefer de “2. Uluslar arası Ahi Baba Sevgi ve Kardeşlik Günü” dolayısıyla yeniden yaşıyordum.. .
Kırşehir’de devlet bürokrasisinde yer alan kişilerle STK temsilcilerinin çok güzel bir iletişim ve birliktelik içerisinde güzelliklere imza attıklarına tanık oluyorduk bu etkinlikler sayesinde.
Bu konuda sadece Kırşehir’in değil, Aksaray, Niğde ve Konya’da da etkinlikler yapabilmek ve derinlikli kültürümüzü insanımızla buluşturabilmeyi kendisine hayat tarzı edinmiş olan çok değerli İbrahim Düğer ile aslen Sivaslı olmasına rağmen eş dolayısıyla geldiği Kırşehir’den başkaca bir yere gitmeyi düşünmeyen emekli öğretmen Zübeyde Gökbulut’un ürettikleri projelerin devlet katında kabul görüşüne ve hayata geçirilişine tanık oluyorduk şâir dostlarla…

İşte bu etkinliğe ev sahipliği yapan yetkililer: Kırşehir Vali Yardımcısı; İsmail ÇETİNKAYA, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin EKİCİOĞLU, Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri,  İl Kültür Müdürü Halil ÇALIŞIR, İl Kültür Müdür Yardımcısı Eyüp TEMUR; Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, Esnaf Kefalet Kooperatifi Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin ÜÇGÜL’ün öncülüğünde.
 Bu etkinlikte yurdumuzun dört bir yanından ve dünyanın değişik ülkelerinden de katılan şâirlerimiz vardı bu sefer. İşte o isimler:
Koordinatör-Kültür gönüllüsü İbrahim Düğer(Kırşehir) ,  Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Ozanlar gurubu Başkanı Zübeyde GÖKBULUT,  Azerbaycan’dan Könül ORDUBADİ,  Faruk GÖKBULUT(Mersin),  Ayşe PASLANMAZ(Nevşehir), Şerif KUTLUDAĞ(Denizli),   Münevver DÜVER(Adana),   Semra MERAL(Tokat) ,  Züleyha Özbay BİLGİÇ(Kütahya) ,   Hacer ALİOĞLU Yakuti(Kastamonu), Mehmet Çil(Aksaray) ,  Leyla Yıldırım(Çorum),  Talat Ülker(Gümüşhane) , Canan Köksal(Kırşehir)  Esam Muhammed Hassan Noor(Somali) , Soadha İbrahim (Somali) ile bu türden programların aranan sunucusu ;  Rıfat Çakır(Yozgat)  ve programın manevi sahibi merhum Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün sevgili eşi Ahi anne İsmet Karagüllü…

Programın ilk günüde 17 Mayıs 2022 Salı günü, Kırşehir’e 45km mesafede, Evren adıyla dikkât çeken Ankara’nın 160 km mesafedeki ilçesinin kütüphanesinin salonunda gerçekleşen şiir gecesinde Evren ilçe kaymakamı  Murat Akyüz’ün yanında Belediye başkanı  Hüsamettin Ünsal , Başkan Yardımcısı Salih Topçuoğlu  ile mülkiye müfettişi Muzaffer Öztürk ve  ilçe halkı sevgilerle kucaklıyorlardı şâirleri.
Şereflikoçhisar kaymakamı Zafer Engin, Sarıyahşi kaymakamı Oğuzhan Akman ile Ağaçören kaymakamı Mehmet Ali Semiz  hem meslektaşları Evren Kaymakamı Murat Akyüz’ü hem de geceyi onurlandırıyorlardı.
Diyebilirim ki Evren’e yakın illerin başta Ankara, Kırşehir, Konya, Kırıkkale vb insanlarına dünyanın en lezzetli balıklarından tatmaları için, Kızılırmak üzerinde yer alan Hirfanlı Barajının sahil ilçesi olan “Sakin Şehir Evren’e uğramalarını şiddetle tavsiye ediyoruz efendim.

Programın ikinci gününde üç grup halinde Sosyal Bilimler Lisesinde  müdür Sezgin AKGÜN,  Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesinde müdür  Cumhur OKATAN ile  Fatmatüz Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde müdür Volkan KÖKSAL rehberliğinde öğrencilerle yaşanan şiirli saatler sanırım hem şairlerimizin hem de dinletileri yaşayan öğrenci ve öğretmenlerimizin hafızalarından silinmeyecek izler bırakmıştır.
Aynı günün akşamında Kırşehir İl Halk Kütüphanesi salonunda yaşadığımız şiir gecesi ise hem katılımcılar hem de konuklar açısından ruhsal bir arınma güzelliği bırakıverdi gönüllerimize.
Neşet Ertaş merhumun hem anıt mezarı hem de adını taşıyan müze kültür evi ziyaretleri her insanın ve her beldenin farklı zenginliklerle ödüllendirildiği gibi bu yörenin de zenginlinin somut göstergesiydi âdetâ…
Kırşehir hem Ümit Yaşar Apaydın’ın sazıyla Neşet Ertaş’ın emmioğlu’nun kemanıyla, abdal müzisyenlerin de sazıyla sözüyle  yayılan bozlak feryatları bana öyle gelir ki Anadolu  insanının çağlar boyunca yaşadığı acıların; savaşların, yoklukların, gurbet vb duygularının  günümüzde yankılanan feryatlarının yansımalarıdır.
Ne mutlu bizlere ki Kırşehir’de ahilik güzelliğinin taşıyıcıları Ahi Baba Mustafa Karagüllü ile bitmemiş… Şimdi de İbrahim Düğer ile kızı,  Zübeyde Gökbulut, Canan Köksal ile kızı Selsebil işin yükünü taşımaya talip olurlarken Ümit Yaşar Apaydınlar ve abdallar da sazları ve avazları/bozlaklarıyla bu toprakların yanık sesinin taşıyıcılığını sürdürüyorlar.
Dünya bir gün gerçekten hakça ve insanca bir düzen kurma arayışına girecekse ki bunu aramaya mecbur girecektir;  hiç şüphemiz olmasın ki günümüzde endemik bir kültür gibi gözüken Ahilik Kültüründe bulacaktır aradığı mayayı
Hak’kın ve halkın rızasını kazanmanın yolu halka hizmetten geçecektir.
Eline diline beline sahip olunurken; kapısı, sofrası ve gönlü âleme açık olacaktır.
Yetmiş iki millete aynı nazarla bakılacaktır.
Dört kitabın mânâsı olan bir Elif’le nazar edecektir insana
Kökenleri yüz yıllar öncesine dayanan, ecdadımızın insalığa yaşattığı güzellikler manzumesinin bir özel değer çiçeği olan Ahilik kültürünü yaşayan ve yaşatanlara selâm olsun… Emeği geçenlere ve hayat geçirenlere sonsuz teşekkürlerimizle…
Sevgilerimizle…

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum