Şerif KUTLUDAĞ

Şerif KUTLUDAĞ

KARŞI/YAKA'DAN
[email protected]

 ABD BAŞKANLIK TÖRENİNİN SEMBOLİK ANLAMLARI

29 Ocak 2021 - 12:22Elbette, sembollerin toplu hayatında son derece kapsamlı bir dili vardır değerli okurlarım: Hem de çok yönlü, derin anlam yüklü!

Sembollerin devlet hayatındaki yeri ve vaz geçilmez önemini ABD’deki Joe BİDEN’in Başkanlık devir teslim Töreninde en açık bir biçimde bir kere daha gördük.

Neler mi vardı bu törende sembol olarak işte buyrunuz birlikte hatırlayalım:

Öncelikle ABD bayrakları vardı ekranlara hakim olan: Hem başkanlık binasında hem de binayı çevreleyen geniş alanda… Pandemide hayatını kaybetmiş olan dört yüz bin ABD vatandaşını temsil ettiği açıklanan dört yüz bin ABD bayrağı…

Bu tercih, kendi içinde korona virisünün yarattığı korku ortamında kalpleri aynı duygularla hassaslaşan ABD toplumunun bu duygularına hitap eden ve bu psikolojiyi ABD bayraklarıyla ABDli olma bilincini ruhlara nakşetme gibi bir işlevi yerine getirirken dış dünyaya da ABD gücünü anlatması  için planlanan son derece akıllıca bir tercihtir.

İkinci önemli tercih J. BİDEN’in, kendisinden önceki her başkanın yemin töreninde yaptığını tekrarlaması, toplum huzurunda İncil’e el basmasıydı. Bu sadece bir kişisel inancın ya da ABD yasalarını koruyacağına dâir kutsal üzerinde bir yemin gösterisi değil aynı zamanda yer yüzündeki iki milyarı aşan Hristiyanların gönlünü ve kalbini kazanmaya yönelik de bir uygulamadır. 

J. BİDEN’in kendi ailesine ait olduğu açıklanan ve 50 yıldır her törende üzerine el basarak ant içtiği  12 cm kalınlığındaki 120 yıllık İncil’i tercih etmesinin arka planında  hedeflenen duygu da  kendisinin Hristiyanlık inançlarına ne kadar derinden bağlı olduğunun göstermeyi amaçlayan bir tercihtir.

Törendeki bir diğer sembolik tercih de ABD Millî Marşını söyleyecek isim tercihindeki seçimdir: Millî Marşı, bir senfoni orkestrası da başarıyla seslendirebilirdi. Bu durumda sadece millî marş seslendirilmiş olurdu.  Oysa tercih ABD’nin dünyaca ünlü şarkıcı Lady GAGA için yapılmıştır. Buradan da Lady Gaga’yı sevenlerin sevgisiyile ABD millî marşı Amerikalılara daha kalpten sevdirilmiş; yani millî duygular pekiştirilmiş hem de ABD dışında dünya genelinde sanatçının şahsında ABD millî marşına sempati yaratılmış olmaktadır.

Diğer bir sembolik anlam, aynı zamanda bir zenci de olan Kamala HARRİS’in ABD’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı seçilmesinin ABD siyaseti açısından iç kamuoyuna birlik beraberlik açısından verilmesi gereken doğru bir tercih olduğunu çok kişi anlayabilir.

Törende şiir okuyan 22 yaşındaki bir genç kız şâirin ; Amanda GORMAN’ın şiir okuması için tercih edilmesinin arka planını da ABD sosyal hayatını takip edenler boşuna olmadığını hemen anlayacaklardır. Son bir yılda ABD’de zencilere karşı polis şiddeti ile yaygınlaşan protesto gösterilerine katılan kitlelerin gönlünü almanın ve yüreklerdeki öfkeyi dindirmenin çok akıllıca bir yöntemi olduğu görüşündeki yaklaşımımızı da  sanırım çok kişi onaylayacaktır. 

Törendeki bir diğer sembolik tercih, tören alanına özellikle bebekli çiftlerin pusetlerdeki bebekleriyle birlikte gelmelerinin sağlanmış olmasıydı. Demekki tören programını hazırlayanların genç nesle evlenmeleri ve anne baba olmalarıyla ilgili vermek istediği mesajları da varmış.

Devlet olmayı ve devletteki süreklilik ilkesinin topluma verilmesiyle ilgili en önemli mesaj olarak, hayatta olan ABD başkanlarının -Trump hariç-  eşleriyle birlikte el ele tutuşarak törene katılmalarıydı.

Töreni dikkâtle seyredenler, tören akışında her bir unsurun büyük bir dikkâtle planlandığını görmüşlerdir mutlaka.

Semboller ne zaman ve niçin üretilmişlerdir bilinmez. Bilinen bir gerçek varsa o da görünen ve bilinen anlamından daha geniş ve daha derin bilgileri, geçmişi ve değerleri anlatma gücüne sahip olduklarıdır.

Dünyanın en güçlü ülkelerinden İngiltere’nin hâlâ kraliçelik geleneğini yaşatması, devlet törenlerinde atların çektiği tören arabaları ve geleneksel kıyafetleriyle tören kıtalarının varlının sebebi de sembollere olan bağlılıkları ve onların gücünden yararlanma düşüncesidir.

ABD’deki bu son başkanlık töreni bize gösterdi ki, büyük devlet olmanın esaslarından birisi de toplumun duygularını yönetmeyi bir sanat becerisi haline getirebilmekten geçmektedir. Bunun olabilmesi için de topluma mesaj verecek sembollerin çok iyi kullanılması gerekmektedir.

Sevgilerimle…

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum