Reklam
Prof.Dr. Adnan Yüksel GÜRÜZ

Prof.Dr. Adnan Yüksel GÜRÜZ

FARKLI BAKIŞ
[email protected]

Covid Pandemisinin Yarattığı Artçı Yıkımlar

12 Temmuz 2021 - 14:38

 

Bahar aylarında Hindistan’ı etkisi altına alan COVID-19 dalgasının yol açtığı kayıplar sonucunda 3000’den fazla Hintli çocuğu ebeveynsiz bırakmış olması ne yazık ki ilginin azalması ile ile birlikte bu çocukların göz ardı edilmesine de neden oldu.  Hint hükümeti her ne kadar her yetim için ayda 7-68 USD arası bir destekte bulunacağını, bunun yanı sıra gıda takviyesi ve ücretsiz eğitim olanağı sağlayacağını deklare etmiş olsa da avukatlar bu desteğin ne kadar uzun soluklu olacağı konusunda endişe taşımaktadır. Büyük travma altındaki çocukların hükümete sunmak üzere ebeveynlerinin ölüm ilamlarına ulaşmasında çok ciddi sorunlar yaşadığı ayrıca bildirilmektedir. Bu örneklerin dünyanın pek çok köşesinde yaşandığı barizdir. UNICEF pandemide kimsesiz kalmış çocuklar için güçlü bir fon kurmalı ve tüm ülkelere buna destek vermeli.
 
ABD Merkez Bankası başkanı Janet Yellen Koronavirüs varyantlarının global ekonominin düzelme trendini zora sokacağını, bu nedenle aşı arzının arttırılması için daha fazla çaba sarf edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Bence daha fazla aşı üretimine ek olarak, alım gücü düşük, sağlık sistemi bozuk ülkelerin bu alandaki sorunlarını çözecek uluslararası bir iyilik hareketini hayata geçirmemiz gerekiyor. 

İranlı’ların aşı beklentilerine gereken yanıtın gelmemesi üzerine aşı olmak için Ermenistan’a geçtikleri bilgisi bunun bariz örneğidir. İran gibi güçlü sağlık sistemi olan bir ülkenin bile kaygıları son derece yüksektir.

CDC, gelecek güz döneminde zorunlu olan tedbirleri alamayan okulların bile yüz yüze eğitime başlamasını zorunlu kılmıştır. Bu okul çağı çocuklarının aşılanmasını zorunlu hale getirecek bir şart olup, birçok aşı üreticisi firma okul çağı çocukların aşılanmasına yönelik FAZ 3 çalışması sürdürmektedir.

Türkiye’de aşılanmamış nüfusun ivedilikle elde edilen başarıyı gölgeye düşürmemek için aşılarını tamamlaması gereklidir. Cahilce ve haince yapılan aş karşıtlığına kulak asmadan lütfen en kısa sürede aşılarımızı tamamlayalım. Malum önümüzde uzun bir tatil ve yazın en sıcak günleri bizleri sahillere doğru ittiriyor. Lütfen mesafe ve maskeye özen gösterelim. Kişisel yoğun temastan, kapalı yerde kalabalık ortam oluşturmaktan kaçınalım. El ve yüz hijyenimize her zaman olduğu gibi çok dikkat edelim.

Sağlıkla kalın....

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum