İZMİR SİYASETİNİN ZİRVESİ BİR ARAYA...
Reklam
Reklam

İZMİR SİYASETİNİN ZİRVESİ BİR ARAYA GELDİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin çağrısıyla bir araya gelen iktidar ve muhalefet partilerinin il başkanları İzmir’in sorunlarını, devam eden ve Ankara’dan onay bekleyen projeleri masaya yatırdı.

İZMİR SİYASETİNİN ZİRVESİ BİR ARAYA GELDİ

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin çağrısıyla bir araya gelen iktidar ve muhalefet partilerinin il başkanları İzmir’in sorunlarını, devam eden ve Ankara’dan onay bekleyen projeleri masaya yatırdı.

İZMİR SİYASETİNİN ZİRVESİ BİR ARAYA GELDİ
15 Ocak 2020 - 09:24

CAN ALAYGUT (İZMİR KENT HABER)- İzmir’de Türkiye’ye örnek olacak bir zirve gerçekleşti. AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin davetiyle CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar bir araya geldi. Partisinin Kızılcahamam kampında geçirdiği gribal enfeksiyon sebebiyle MHP İl Başkanı Veysel Şahin toplantıya katılamadı.

Mövenpick Otel’de gerçekleşen buluşmada başkanlar kent gündemini, İzmir’in sorunlarını, devam eden ve Ankara’dan onay bekleyen projeleri konuştular. Kent ve ülke gündeminin değerlendirildiği görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın toplantısında bilgilendirmeler yapıldı ve merak edilenler cevaplandı.

“Gündem sadece İzmir’di”

Sözlerine Cumhur İttifakı ortakları MHP İl Başkanı Veysel Şahin’in rahatsızlığından dolayı aralarında olmadığını belirterek ve geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, toplantıda İzmir’le ilgili önemli konuları görüştüklerini ve İzmir için güzel bir başlangıç yaptıklarını söyledi.

Bu toplantıların devamı da gelecek diyerek sözlerine devam eden Sürekli; “İzmir’i konuştuk. Sohbet ettik. Siyaseti konuştuk. ailelerimizden konuştuk. Gündem sadece İzmir’di. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de Ankara’yla ilgili projelerde gecikmeler olduğu yönünde açıklamaları var. Bürokrasiden kaynaklandığını ifade etti. Bunlar önemliydi. Gecikmeler olağan olabilir, takipsizlikten olabilir, bazen size göre gecikmeler vardır ama maiyetini bilmiyorsunuzdur. Bazı konular var ki Büyükşehir’den Ankara’ya yazı yazılıyor, Ankara’dan cevap geliyor ‘şu sebepten olmuyor’ diye. Onu yakından takip etmek lazım. Bizim düşüncemiz; herkes iyi niyetli bir şekilde İzmir için çalışıyor. Herkes görevini yapsın. Büyükşehir de Ankara da görevini yapsın. Hep beraber İzmir’e hizmet edelim. Önümüzde somut örnekler var. Örneğin; İZBAN.

Merkezi hükümet ile yerel idarenin birlikte yaptığı dünyada eşi benzeri görülmemiş çok başarılı bir proje. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile merkezi hükümet ortak. Bunun gibi projeler kazandırmayı düşünüyoruz. Ortak yanlarımızı öne çıkarmalı, farklılıklarımızı kenara bırakmalıyız. Mesela Konak Tüneli ve Yeşillik Caddesi’nin Büyükşehire devri için talep geldi, anında onay geldi ve devir yapıldı. Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ bizzat takibini yaptı. Onun dışında bildiğiniz gibi yine Bostanlı Balıkçı Barınağı gündemde. Burada da esasında niyet olarak bir farklılık yok. Büyükşehir burayı çekek yeri yapmak istiyor.

Bakanlık da buna olumlu bakıyor ama öncelikle oradaki balıkçıların barınak probleminin çözülmesi gerekiyor. Özkanlar pazar yeri örneği var. Önemli bir sorundu. Bornova Belediyesi’nin girişimleriyle, Karayolları Genel Müdürlüğü ve ilimiz milletvekillerimizin girişimleriyle sorun çözüldü. Pazarcılar tezgahlarını açıyorlar. Buca Metrosu gibi anında onay gelen projeler var. İnşallah hepsini diyalogla bu seviyeye getireceğiz. Mekanizma kurduk. İl başkanları olarak bunu takip edeceğiz bir aksaklıkta direkt görüşeceğiz. Bir de bürokratların Ankara’da takibi gerekli. Bu konuda da mutabık kaldık. Bundan sonraki toplantılarımızda da ortak projeler geliştirme ve mevcut projeleri hızlı bir şekilde sonuçlandırılması kararımız var” dedi.
 
“Birbirimizi anlayarak çözüm üretmek zorundayız”

TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin  İzmir il başkanları olarak bu görevlerin yaşadıkları kente, temsil ettikleri siyasi partilere ve ülkeye hizmet etmek için yapıldığının bilincinde olduklarını belirten CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel; “Bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidardadır, yarın başka bir parti olabilir. Bugün CHP İzmir’de iktidardadır, yarın başka bir parti olabilir. Ne olursa olsun halkımızın bize vermiş olduğu görevi bilerek yerelde iktidar olan parti olarak farklı siyasi düşüncelerin de beklentilerini ve ihtiyaçların karşılayacak bir siyaset anlayışıyla kentimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Sayın Kerem Ali Sürekli’nin daveti bizim için çok önemli ve değerliydi. İzmir’de CHP’li yerel yönetimlerin projeleri genel iktidar tarafından onaylanması ve daha çabuk olarak halka ulaştırılması konusunda kendilerinin desteği çok önemli. İYİ Parti ve MHP’nin de desteği çok önemli. Kentin temel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunlara çözüm üretilmesi noktasında birbirimizi dinleyip anlayarak bunlara hep beraber çözüm üretmek durumundayız. Bu her şeyden önce bizim görevimiz. Bugünkü toplantımızda hem keyifli bir sohber ettik hem de İzmir’in bekleyen projeleriyle ilgili beyin fırtınası oluşturduk. İzmirlilerin daha çabuk hizmet almaları ve öncelikli ihtiyaçlarının çözülmesi noktasında birbirimize destek olma ve bu birlikteliği belirli periyotlarda devam ettirme konusunda bir kararaldık. Ben kentimiz için faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Sayın Sürekli’nin de bahsettiği gibi bekleyen projeler var. Örneğin yakın zamanda sayın Tunç Soyer’in ifade ettiği Elektrik Fabrikası’nın ihalesi şu anda cumhurbaşkanımızca onay bekliyor. Orada İzmirliler için çok farklı bir şekilde İzmir’in tarihini ve kültürünü yansıtacak şekilde projelerin yapılması düşünülüyor. Halkapınar-Otogar ve Buca metroları var. Balıkçı Barınağı var. Bunların bir an önce İzmir’e kazandırılmasını için Adalet ve Kalkınma Partisi’nden destek olunmasını beklediğimizi ilettik. Bürokraside bu süreci yavaşlatan bir durum varsa bunun hızlandırılması için bize düşen varsa özeleştiri yaparak düzeltmeye gayret edeceğiz. Hükümet kanadından da bunu bekliyoruz.

Verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum” diyerek davetinden dolayı Kerem Ali Sürekli’ye teşekkür etti.

Herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi için çok verimli bir toplantı

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar da; “Bu akşam benim için çok önemli. İzmir’in bir ilkler şehri olduğunu hepimiz biliyoruz. İlk defa İzmir’i yerelde yönetenlerle hükümet ve muhalefet kanadının il başkanları kentin sorunlarıyla ilgili tespit için bir arada olmak ve yerine getirilmesi gereken talepleri konuşmak için bir araya geldi. Büyükşehir’in de Ankara’nın da üzerine düşeni yerine getirmesi için çok verimli bir toplantı gerçekleşti. İYİ Parti İl Başkanı olarak bu fikrin babası olduğumu deklare edeceğim. Sayın Deniz Yücel’in partimizi ziyaretinde; ‘İnşallah 4 partinin il başkanı olarak bir araya geliriz ve bunu geleneksel hale getiririz’ demiştim. Biz İYİ Parti olarak 2 buçuk yıllık bir partiyiz. Yerel yönetimlerle ilgili genel merkezimizin çok büyük çalışmaları oldu. Belediyecilikte İYİ Parti örneğinin ülke çapında neler yapacağı konusunda önemli projler ortaya koyduk. Ama bugün, bu şehirde 1 tane belediyemiz var; Tire Belediyesi. Biz hem Tire Belediyemize hem de tüm ilçe belediyelerimize; hemSayın Büyükşehir Belediye Başkanı’mızdan hem de hükümet partisi il başkanımız sayın Kerem Ali Bey’den destek istiyoruz. Ayrıca Kaklıç Havalimanı’nın sivil havalimanı olması ve ikinci havalimanı olması noktasındaki talebimi dile getirdim. Başkanlar da hemfikir oldu. İkincisi; Karşıyaka’nın stadı yok! Karşıyaka bu şehrin ilk kulüplerindendir.

Atatürk’ün methiyesine layık olmuş bir spor kulübüdür. Kerem Ali Bey’in de benim de Karşıyaka Spor Kulübü üzerinde emeğimiz olmuştur. Karşıyaka stadını istiyor. Bu konuda da Kerem Ali Bey desteğini ve iyi niyetini ortaya koydu. Bir çalışma başlatılmış. Kentin ilçelerinden gelen istekleri dosya halinde topladım, dosya halinde başkalarımıza ilettim. Bu toplantıların devam etmesi yönünde çok büyük arzu içindeyim. İnşallah da devam edecek” açıklamalarını yaptı.

“O stad, oraya yapılacak!”

Kırkpınar’ın açıklamalarının ardından tekrar söz alan AK Parti İl Başkanı Sürekli; “Birbirimize dosya takdimi yaptık. İzmir’de 5 tane Cumhur İttifakı belediye başkanı var. Onların da büyükşehir ile aradaki koordinasyon yönünden bazı sıkıntıları ve talepleri var. Başkanlarıma 5 tane Cumhur İttifakı ilçesinin dosyalarını ilettim.

Onlar da Ankara’da bekleyen dosyaları takdim ettiler. Bu dosyaları titizlikle takip edeceğiz. Stadla ilgili sıcak bir gelişme var. Sadece stad değil, KSK’nin talepleri ve tesisleri ilgili Gençlik ve Spor Bakanımız, Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ ve İzmir Milletvekilimiz Alpay Özalan veKSK Başkanı Turgay Büyükkarcı Ankara’da birlikte toplantı yapacaklar. Gerekli destekler verilecek. O stad oraya yapılacak. Ezcümle söyleyeyim; sadece stad da değil, Karşıyaka Spor Kulübüne tesisler kazandırmayı hedefliyoruz. Basketbol için de ayrıca kapalı bir spor salonu çalışmalarımız var” dedi.

Ayrıca TBMM’nin açılışının ve milli egemenliğin 100. Yılı dolayısiyle 4 siyasi parti tarafından ortak etkinlikler düzenleneceğini  de sözlerine ekledi.

“Biz destek olacağız ama takibini de belediye bürokrasisi yapacak”

Daha önce de bu şekilde “dosyalar alınıp verildiğinin” hatırlatılması üzerine AK Partili Sürekli; “Burada çözüm odaklı yaklaşacağız. Sıkıntılar neyse konuşulan konular çerçevesinde çözüm bulacağız. Geçmişte iyi niyetli yaklaşımlar oldu. Mutlaka sonuçlar alındı. Hepsi çözülmedi. Arkadaşların görev süreleri tamamlandı. Bizler tüzel kişiliğiz, devamlılık arz ederiz. Tekrarlıyoruz. Somut somut ilerleyeceğiz. Elektrik Fabrikası gündemde, Bostanlı Balıkçı Barınağı gündemde Cumhur İttifakı ilçe belediyelerinin bazı öncelikleri var. Onların bizzat basın önünde değil de telefon diplomasisiyle 4 il başkanı olarak takip edeceğiz. Bu akşamın sonuçlarını beraber yapacağız. Çiğli Tramvayı’nın onayı var. Buna olumlu baktığımızı Büyükşehir grubumuz da ifade etti. Ankara’dan ivedilikle onaylanması için çalışıyoruz. Biz destek olacağız ama takibini de belediye bürokrasisi yapacak” diye konuştu.

“Kayyum atanmasından rahatsızız”

İzmir’i ilgilendiren her konuda tartışarak sonuç alabileceklerine inandığını söyleyen CHP’li Yücel, “İzmir’in hayrına olan hiçbir şeye karşı çıkmayız. İki il başkanımızın da aynı şekilde destek vereceklerine ben inanıyorum” dedi.

Urla Belediyesi’ne atanan kayyumla ilgili gelen soruyaise bu toplantı gündemlerinde kayyum başlığının olmadığı cevabını veren Yücel; “Toplantıda bu konuda bir görüşmemiz olmadı. Çünkü hukuki süreç şu an devam ediyor. Başkanımız için kamu davası açıldı. İddianamesi düzenlendi. Önümüzdeki günlerde duruşması yapılacak. O yüzden yargıyı ilgilendiren bir konuda görüşme yapmadık. Kayyum atanmasıyla ilgili bir rahatsızlığımız var. Samimi bir şekilde ifade etmek istiyorum. Belediye başkanımızın yargılandığı davadaki isnatlar başkan seçilmeden önceki zamana ilişkin. Delili bırakın, belediye ve başkanlığıyla ilgili herhangi bir isnat, iddia dahi yok. Dolayısiyle kayyum atanmasını biz doğru bulmuyoruz. Bu konuda gerekli açıklamalarımızı yaptık. Bugünkü konumuz bu değildi. Hukuku ve yargıyı kendi seyrine bırakalım diyoruz. Belki önümüzdeki toplantılarda bu konuyu da görüşürüz” dedi.

“Kemalpaşa'ya üniversite gelecek”

Kemalpaşa'da açılması düşünülen yüksekokul konusu da toplantıda gündeme geldi. AK Partili Sürekli; “Kemalpaşa'daki yüksekokul, belediyeden oy birliği ile geçiyor. Aksilikler olmuş. Bu gecenin güzel havasında siyasi polemiklerine girmiyorum. Oraya üniversite en kısa zamanda gelecek. Cumhur İttifakı olarak biz oylarımızla destek olduk” derken, CHP’li Yücel ise; “Kemalpaşa'daki kampüs ile ilgili konuyu gündeme getirdik. Kemalpaşa'da bir yüksekokul kurmak istediğimizde oranın seçilmiş belediye başkanının dışında tutulması doğru değil. İyi bir yönetici sorun çözer. Bürokraside tıkanma yaşanırsa önünü açmakla yükümlüyüz. Önümüzdeki günlerde Kemalpaşa Belediye Başkanımızın da sürece dahil edileceğine inanıyorum. Cumhur İttifakı mecliste zaten destek vermiş. Bu projenin hayata geçmesi noktasında bu iradenin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Başkanımızın da bu sürece dahil edileceğini umuyorum” şeklinde cevap verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMİR’DE ASKERİ ALANDA ORMAN YANGINI
İZMİR’DE ASKERİ ALANDA ORMAN YANGINI
İRANLILARIN KONUTTA İZMİR'E İLGİSİ ARTIYOR
İRANLILARIN KONUTTA İZMİR'E İLGİSİ ARTIYOR