İZMİR DEPREMİ KALYONCU’NUN DA GÜNDEMİNDE

İZMİR DEPREMİ KALYONCU'NUN DA GÜNDEMİNDE

MHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hasan Kalyoncu,  TBMM Genel Kurulu’nda ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ üzerine konuştu.

İZMİR DEPREMİ KALYONCU'NUN DA GÜNDEMİNDE

MHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hasan Kalyoncu,  TBMM Genel Kurulu’nda ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ üzerine konuştu.

İZMİR DEPREMİ KALYONCU'NUN DA GÜNDEMİNDE
12 Şubat 2020 - 14:33

İLKEM BAYDARLI(İzmir Kent Haber)- MHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hasan Kalyoncu,  TBMM Genel Kurulu’nda ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ üzerine konuştu.
MHP İzmir Milletvekili Prof.Dr. Hasan Kalyoncu,  TBMM Genel Kurulu’nda ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’ üzerine konuştu. Son günlerde yaşanan ve iklim değişikliğiyle bağlantılı olan,doğal olaylarına karşı önlem alınırken, var olan geleneksel bilginin değiştirilmesi gerektiğini belirten Kalyoncu, “İklim değişikliği açık olsa da uzun vadede tam olarak nasıl ve ne kadar değişeceği konusunda hâlen belirsizlikler vardır.Belirsizlik durumunu ele almanın bir yolu ise, iklim değişikliği bileşenlerindeki olası değişiklikleri tanımlamak için iklim değişikliği senaryolarını ve projeksiyon modellerini kullanmak, tehlike ve risk değerlendirmelerinde farklı iklim değişikliği senaryoları için risk seviyelerini belirlemektir. İklim değişikliğinin neden olduğu afetlerin artışı, ilerleyen süreçte göç dalgalarının her yönden giderek artmasına yol açacaktır. Özellikle iklim mültecilerinin hareketliliği ülkemizle birlikte diğer ülkelerin de önemli bir sorunu hâline gelecektir. Bu konuyla ilgili planlamalara şimdiden başlanmalıdır” dedi.
 
İzmir’deki deprem master planı hayat geçirilmedi
İllerdeki Deprem Master Planlarının vakit kaybetmeden tamamlanması gerektiğinin altını çizen Kalyoncu, “Seçim bölgem İzmir'de Deprem Master Planı Marmara depremi sonrasında hazırlanmış ama hayata geçirilmemiştir. İzmir'de bilinen 17 aktif fay hattı yerleşim yerlerinden geçmektedir. Bu fay hatları ve etki alanları üzerindeki yapılaşma bir an önce tespit edilmeli, uygun olmayan alanlar boşaltılmalı ve kaçak yapılaşmaya izin verilmemelidir. İzmir'de ve bütün ülkede kentsel dönüşüm konusuna yaklaşım eski binaların yıkılıp yerine yenilerini yapma anlayışından uzaklaşmalı ve öncelikli olarak fay hattı üzerindeki yerleşim yerlerinin taşınması sağlanmalıdır yoksa felaket kapıdadır, gelip çatınca matem tutmanın kimseye bir faydası olmayacaktır” diye konuştu.
İzmir’de geçmiş yılarda yaşanan depremlerin çok yıkıcı olduğunu, çok sayıda can ve mal kaybında neden olduğunun altını çizen Kalyoncu,”İzmir'de yaşanabilecek bir deprem için acil önlemler paketi oluşturulmalıdır. Cumhurbaşkanlığında afet danışmanlığı kurulmalı ve deprem gibi afetlerde vatandaşı korkuya sevk etmeden, bilinçlendirici çalışmalar yapılmalıdır. Toplumda infiale yol açabilecek açıklamalar ve yayınlar yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.
Yıkımlar bakanlık tarafından gerçekleştirilmeli
Kalyoncu, “Acil yıkım gereken ve yıkım işlemi yapılmayan hâllerde, yapının yıkımının Bakanlık tarafından gerçekleştirilmesi ve ilgili idarenin gelirlerinden kesinti yapılması düzenlemesi üzerine yeniden düşünmek yerinde olacaktır. Çünkü belediye başkanları yıkım yapan kişi olmak yerine belediyenin ödeyeceği para cezasını kabul etmeye yönelebilecektir” diyerek yıkım ve yapım işlerinin Bakanlık tarafından yapılmasının önemini vurguladı.
 
 
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BASKAN SENGEL'DEN SALDIRIYA SERT TEPKİ!
BASKAN SENGEL'DEN SALDIRIYA SERT TEPKİ!
TUGAY’DAN ALZHEİMER EVİ MÜJDESİ
TUGAY’DAN ALZHEİMER EVİ MÜJDESİ