Serhat GALİMANE

Serhat GALİMANE

[email protected]

SAHADA İYİ OLMAK ZORUNDAYIZ

08 Nisan 2022 - 12:20 - Güncelleme: 08 Nisan 2022 - 12:50


“Kağıt üzerinde çok iyi bir kadromuz vardı, ama ne yazık ki maç çimde oynanıyor.”
-Brian Clough

Hayatım boyunca futbol oyununu sevenlere, oynayanlara, izleyenlere, üzerine düşünüp yeni fikirler üretmeye çalışanlara, oyunun içinde küçük bir rolü olanlarla başrol oynayanı ayırmadan değerli hissettirmeye çalıştım. 
Geçen haftaki yazımda(01.04.2022) başlık olarak kullandığım  “GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRME ŞANSI ELİMİZDE” fikrini yeni güne uyandığım her sabah aklıma getirdim. Bu doğrultuda yapılması gerekenlere yoğunlaştım.  Çünkü biliyorum ki, herkes kendi kapısının önünü süpürdüğü zaman, tüm dünya tertemiz olacak.
 Genel olarak birçoğumuzun bildiği,  yazdığı, konuştuğu sorunlardan bahsetmiştim.
O yazıdan alıntıladığım bir paragraf ;
“ Daha dün açıklanan FIFA Dünya Sıralamasında 43. Sıraya gerilemiş durumdayız.  Sadece bu kriter bile her geçen gün kötüye gittiğimizin verisi olarak kabul edilebilir. Ekonomik sıkıntıları her geçen gün artan kulüplerimiz, yurt içinde limitlerle,  yurt dışında da futbolcuların alacak dosyaları ile puan silme riskleri ile karşı karşıya. Kulüplerimizin gelir kaynaklarında en üst sırada yer alan yayın gelirleri her dönemde bir öncekinden daha az tekliflerle karşılaşırken, son dönemde dip noktasında.  Hal böyle olunca reklam ve sponsorluk gelirlerinde de görece azalmalar söz konusu. Diplomasız Teknik Adamlar, Hakemlerimiz konusunda yaşananlar, kulüpler nezdinde Avrupa kupalarında elde edilen sonuçlar, Ülkeler klasmanında büyük turnuvalara katılım sağlayamamamız gibi birçok sorunla yüzleşmek zorundayız.”
Yüzleşmek zorunda olduğumuz sorunlara daha birkaç gün geçmeden yenilerinin eklendiğine şahit olduğumuz bir haftayı geride bıraktık. 
4Nisan 2022 tarihi ile, TFF Resmi Web Sitesi aracılığıyla yapmış olduğu açıklama ile Federasyon Başkanımızın istifasını duyurdu. Üzerinden birkaç gün geçmeden Kulüp Başkanlarının istifa haberleri gelmeye başladı. 
Yazımın ana fikrini oluşturan Brian Clough’u seçerken söylediği söz kadar, kendisine duyulan saygıyı da sizlerle paylaşmak istedim. İngiliz Futboluna hizmet eden en değerli Teknik Direktör olarak anılmasına rağmen Milli Takım çalıştırmamıştır. Ancak o kadar sevilmiştir ki, sadece bir değil birden çok heykeli dikilmiş, yollara ismi verilmiştir.  Yıllarca birlikte çalıştığı yardımcısına verdiği değeri bilenler, birlikte kazandıkları kupa ile heykelini dikecek kadar ekip çalışmasını ön plana çıkarmışlardır.
  
Brian Clough Heykeli, Middlesbrough                                      Hayranlarının yaptırdığı B. Clough Heykeli, Nottingham        Brian Clough ve yardımcısı Peter Taylor'ın Heykeli, Pride Park

Unutulmazlar arasına giren sözünü destekler şekilde, sadece Futbolcular için değil de, futbolumuzun tüm kademelerinde görev yapan/yapacak olan başta Yöneticilerimiz, Teknik Adamlarımız, Antrenörlerimiz, Destek Ekiplerimiz, aklımıza gelebilecek tüm paydaşlarımızla birlikte;
İsimlerden bağımsız,  içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için izlenmesi gereken yolu tarif etmek istiyorum.
“Kağıt üzerinde çok iyi bir kadromuz var-mış gibi gözükmesinden kurtulup, Futbol Sahasında ömrünün büyük bir bölümünü geçirerek, eğitim süreçlerini bizzat yaşayarak  sadece oynayarak demiyorum aynı zamanda oynatarak, yöneterek tamamlamış kişilerden olması gerektiğine inanıyorum.”
Ekonomik durumu çok iyi olduğu için Yöneticilik yapan büyüklerimizden tutun da, yine aynı sebeple göz önünde olmak istediği için nerdeyse bedavaya çalışmayı kabul ederek, idealleri, çalışmaya ihtiyacı olan antrenörlere çalışma alanı bırakmayan Teknik Adam ve Antrenörlerin de bu alanları hak edenlere bırakması, konfor alanlarına çekilmesi gerekiyor.
İnanmamız gereken şudur ki; Futbolumuzu  ileri götürecek olan Futbolun çimlerin üstünde oynandığıdır. Dolayısıyla oyunun sahnelenmesi adına her kademesinde görev alan, sahneye yani çimlerin üstüne hak edenlerle çıkmayı başaranlar kazanacaktır.
Serhat GALİMANE
08.04.2022
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum