Serhat GALİMANE

Serhat GALİMANE

[email protected]

AİDİYET VE PERFORMANS İLİŞKİSİ

12 Ocak 2022 - 14:38
     “ Antrenmanlarda yaptığımız maçlar Bundesliga maçlarından daha zor oluyor, çünkü karşımızdaki takım da Bayer Münih.”         
                                                            Thomas Müller                      
https://1.bp.blogspot.com/-rxGw9pk9S4E/XptL-rv8_vI/AAAAAAAANJc/kW__9yHrrGwAu2sAAvhjxDdcXAhLFhdwQCLcBGAsYHQ/w640-h356/bayern-munih-muller-in-sozlesmesini-uzatti-13096720_o.jpg
                                                                            
        Bir antrenör olarak takımımda görmek istediğim oyuncu profili ile ilgili bir tanım yapmam gerekirse, ilk sıraya Aidiyet duygusunu yazarım. Ardından Kendine, Takıma ve Mesleğine Saygı, Özgüven , İletişim Becerileri gibi psikolojik faktörleri çoğaltabilirim. Tabi ki olmazsa olmazların arasında Fiziksel Yetilerinin pozisyonunun gerektirdiği sınırları zorluyor olması ve gelişimi için sarf ettiği çaba da çok önemli.  Tüm bu özelliklerinin yanında Genetik açıdan avantajlarını ve Yeteneğini göz ardı edemem.  
         Koronavirüs pandemisi nedeni ile tüm dünya da yaşamın durma noktasına geldiği,  özellikle 2020 yılı Mart ayının ortalarından sonra nerdeyse tüm spor faaliyetlerine ara verilmişken,  Bayern Münih Kulübü tüm dünyaya önce Teknik Direktörleri Hans-Dietr Flick ve hemen ardından yıldız oyuncuları Thomas Müller ile  3 yıllık yeni  sözleşme  imzaladıklarını duyurdu.
        Normal şartlar altında sıradan bir iç transfer haberi gibi değerlendirilebilir. Ancak tüm dünya da spor organizasyonları durma noktasına gelmişken, bu gelişmeyi bir antrenör gözü ile değerlendirmem gerektiğini düşündüm. 
       Thomas Müller böyle olağanüstü bir zaman diliminde, bu onuru yaşaması için neden tercih edilmiş olabilir?  
        Mutlaka bir fikriniz vardır. Ancak kariyerine göz atarsak bizi sorunun cevabına ulaştıracak bilgilere de ulaşacağız.
        2008 yılında Bayer Münih de profesyonel yaşantısına başlayan oyuncu, tam 12 sezondur kariyerine istikrarlı bir şekilde kulübünde devam ediyor. Kulüp kariyerinde toplam 520 maça çıkan oyuncu 195 gol ile takımının skor gücüne katkı sağlarken, her sezon kulübü ile Lig, Şampiyonlar Ligi, Almanya Kupası ve Süper Kupası olmak üzere 4 kulvar ve Milli Takım maçları ile ortalama 55-60 müsabakada görev alıyor. Tüm kariyeri boyunca çıktığı müsabakalarda centilmenliği ile de öne çıkıyor. Kulüp kariyerinde her 100 maçta sadece 6 Sarı Kart ortalamasına erişmesi  (31 SK/520Maç) , bugüne kadar lig maçlarında hiç Kırmızı Kart görmemiş olması, O’nun kendisi ve takımına olan saygısının yanında rakiplerine olan saygısının da bir göstergesi. (Kariyerinde sadece 2 Kırmızı Kart var. 2008-09 ve 2018-19 sezonları Şampiyonlar Ligi) 


https://1.bp.blogspot.com/-ZilCG9GTDj0/XpwXFbEAR3I/AAAAAAAANJs/KeTmAHXqfE44cuKPCboIHQ9HGkEjRmGXACLcBGAsYHQ/s640/joachim-low-thomas-muller-germany-2018_7bk23qocelon1kw8beimut0bm.jpg

        Bu ortalamayı Milli Takım kariyeri ile de destekliyor. Görev aldığı 100 maç da 38 gol atmış, sadece 5 Sarı Kart görmüş ve hiç Kırmızı Kart görmemiş. Oyunun gerektirdiği taktik disiplin, yıllar içinde birlikte oynadığı tüm arkadaşları ile yakaladığı uyumun yanında, objektif ve subjektif sıralayabileceğimiz birçok veri, sahip olduğu fiziksel ve psikolojik yeterliliğin rastlantı olmadığını anlatıyor.
         Tüm dünya kulüpleri mevcut oyuncularından indirime gitmelerini talep ederken, bu kariyer özeti,  Onun kulübüne olan bağlılığı, kendisine, işine, ekip ve rakip arkadaşlarına olan saygısının yanında, ortaya koyduğu performans yeni 3 yıllık sözleşme ile ödüllendirilmesine yol açıyor. 
         Bu noktada da gözden kaçırılmaması gereken bir diğer konuya dikkat çekmek istiyorum.  Siz bir Sporcu ya da Antrenör olarak tüm bu yetilere sahip olsanız bile  “Liyakate”  önem veren bir değerlendirme sistemine ihtiyacınız olacaktır. Bu kelimeyi kulağa hoş geldiği için kullanmak yerine, anlattığım tüm yetileri ve eğitimi içinde taşıdığı için kullanıyorum. Bayern Münih Kulübü’nün de günü değil de geleceği düşünerek yapmış olduğu bu hamlelerin geçmişten gelen başarısının tesadüf olmadığının bir göstergesi kabul ediyorum. 
https://1.bp.blogspot.com/-wHQ-P-O4FIc/XpwXQ49QSMI/AAAAAAAANJw/xV3g-poVtAApKsbj4tTCiSE-m1TI1F0XgCLcBGAsYHQ/s640/5e8c4af0b57f150bccbd8adf.jpg

         Yazılarımın çerçevesini yapacağım alıntıların oluşturacağını daha önce duyurmuştum. Bu alıntıların gerçek yaşamda bıraktığı izleri sizlerle paylaşmak amacındayım. Sabırla okumaya devam ettiğiniz için size de teşekkür ederim.    
 Serhat GALİMANE
18.04.2020         Yazıya Güncelleme    :  

        Bayern Münih Kulübü Teknik Direktörleri Hans-Dietr Flick ile Mart 2020’de sözleşme uzattı.  Sonrasında ;  
        EURO 2020 son 16 turunda İngiltere’ye elenen  Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü  Joachim Löw’ün elenmenin sonrasında düzenlediği basın toplantısında;  “ 15 Yılda çok güzel anlar olduğu kadar, hayal kırıklıkları da oldu. Takımın önünde iyi bir geleceği olduğunu düşünüyorum. Benden sonra göreve gelecek Hansİ Flick’e en iyisini ve başarı diliyorum.” şeklinde konuştu.
          Hansi Flick bugün Almanya Milli Takım Teknik Direktörü olarak görev yapmaktadır.
          Sadece bu açıklama istikrar, aidiyet ve kendinden sonra göreve gelecek Teknik Adamın ismini vermesi ile planlama şifreleri taşımaktadır.

Serhat GALİMANE
12.01.2022

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum