Bornova'nın Başakşehir'i
OZAN ÖZERDEM

OZAN ÖZERDEM

Bornova'nın Başakşehir'i

10 Temmuz 2019 - 17:10

Bugün sabah erkenden büyük bir heyecanla uyandım.
Hayırdır? Sorusunu duyar gibi oldum bian sizden. Valla hayır mı, şer mi ileride göreceğiz artık.
Gelelim uyanma nedenimize; Bornova amatör futbol kulüpleri birliği hemen bizim evin dibinde bulunan işletmeciliğini de çok sevdiğim eski futbolcu kardeşim Ahmet Yakak’ın (namıdeğer Arap Ahmet) yaptığı şirin bir restoranda güzel bir kahvaltı tertiplemiş. Bizde malum hem Çamdibispor kulübü yönetici kimliğimiz ve aynı zamanda basın mensubu kimliğimiz ile davet edilmiştik. Elbette davete icabet etmek gerekirdi.

Neyse lafı fazla uzatmayalım
Kahvaltıda Bornova’da faaliyet gösteren tüm amatör kulüp yönetici ve antrenörleri, İzmir ASKF Başkanı Kadri YATKIN,TFF İzmir İl temsilcisi Mehmet İncu, Yardımcıları Selçuk Ergeldi, Bülent Meralbaysal ve Mehmet Turu, Bornova Belediyespor Sportif Direktörü Adnan Özbağcı, Bornova Belediyesi Spor Müdürü, Berkhan Alptekin, Bornova Belediyespor Kulüp Başkanı Hasan Yerakar, Yerel Basın ve tabi ki ev sahibi olarak ta Bornova Kulüpler Birliği Başkanı Murat Keser ile yönetim kurulu hazır bulunmakta idi.
Spor camiasını bilenler bilir, böyle bir ortamın içindeyseniz fiskoslar ve kulislerin yapıldığını farketmeniz çokta zamanınızı almaz. İşte tam kulisler fiskosların en ateşli anında Bornova’nın çiçeği burunda yeni belediye başkanı Dr. Mustafa İDUĞ’da aramıza katıldı.

Asıl mevzu bundan sonra başladı. Malum konuşmalar yapıldı. Ev sahibi olarak Bornova amatör kulüpler birliği başkanı Murat Keser konuşmasını yapıp mikrofonu Bornova belediye başkanı Mustafa İDUĞ’a uzattı.
Mustafa İDUĞ konuşmasında amatörleri sevindirecek ve hatta umutlandıracak pek çok projenin müjdesini verdi. Ki bunların pek çoğu beni de mutlu eden projelerdi. Umarım gerçekleşir.

Ama bunların arasında bir tanesi vardı ki bende ve yıllarını amatör kulüplere harcamış pek çok kişinin kafasında soru işareti bıraktı. ‘’BORNOVA MİLLİ TAKIMI’’ ki bunu üstüne basa basa tekrarladı.
Peki neydi bu Bornova Milli Takımı?

Efendim malumunuz Bornova’yı profesyonel liglerde temsil eden bir takımı yok. Bu açığı kapatmak ve Bornova’yı bu kulvarda temsil edecek bir takım oluşturmak gerekiyordu. Bunun içinde Bornova’da bulunan Amatör kulüplerin sporcu katkısı sağlayacağı bir kulüp belirlenmiş. Her kulüp bu abi kulübe en yetenekli oyuncusunu verecek. Bu yetenekli oyuncularla ilk hedef üçüncü lig sonrası gidilebildiği yere kadar gidilecekti. Ha birde bu arada bu oyunculardan herhangi bir tanesi olurda üst düzey transfer yaparsa bu oyuncu bonservis bedelinin %70’i yetiştiren kulübe %30’da diğer kulüplere ödenmek üzere Kulüpler birliği hesabına geçilecek sözü de verildi.

Şimdi diyeceksiniz ki ‘’ eee ne güzel muhteşem bir proje’’ evet  bence de güzel bir proje“ama diyorum ama”
Ama bu takım neden Bornova Belediye spor?

Sayın başkanım bundan sonra ki eleştirilerim size.
Sizde ben de yıllarca amatör sporun içinde yer aldık. Hemen hemen her kademesinde görev yaptık. Çok zorlandık, çok yorulduk, çok sevindik, çok üzüldük, tozunu toprağını yuttuk. Ama her zaman yakındığımız ve hep eleştirdiğimiz bir konu vardı. Sanırım siz unuttunuz ben hatırlatayım ‘’Kamu kurumlarının kuruluş amaçlarının amatör spor branşlarına hizmet etmek olduğunu unutarak amatör branşlarda yarışmacı takım olmaya soyunmaları.’’

Evet bu bizim en büyük sorunumuzdu. Çünkü bu diğer amatör kulüplere ve bize en büyük haksızlıktı. Çünkü onların sahaları vardı,bizim yoktu. Çünkü onların servis araçları vardı, bizim yoktu. Çünkü onların antrenörleri maaşlı ve SGK ’lı idi,bizimkiler değildi. Çünkü onlar sporcularına maaş ve iş verebiliyorlar dı, biz veremiyorduk. Ve daha neler neler !...

Şimdi sevgili başkanım siz diyorsunuz ki ‘’Ya boş verin bunları, biz Bornova Belediyesini üçüncü lige çıkaralım’’ tamam çıkaralım çıkarmasına da peki amatör kulüplerimizin bu problemleri ne olacak? Onları çözecek misiniz?

Mesela hala hemen hemen bütün amatör kulüplerde çalışan antrenörlerin maaş alamadıklarını ve SGK ’larının yatmadığı sorununu çözecek misiniz?

Mesela hala pek çok amatör kulübün bir servis aracının olmadığı ve olanlarında bunu kullanabilecek bir şoförü yok. (çünkü şoföre verilecek bir maaş yok) Şoför bulsa deposunda yakıtı yok. Bunları çözecek misiniz?

Mesela pek çok kulübün sağlıklı spor yapabilecekleri bir tesisi yok. Hani diyorsunuz ya Bornova’nın altyapısından çıkacak sporcularla yapacağız diye!

Bu Bornova’nın alt yapısını oluşturacak kulüpler, farklı yaş gruplarındaki yüzlerce çocuğumuza nerde antrenman yaptıracak? Sizin Yusuf Tırpancı da mı? Yoksa Taç sanayinde mi? Ha hatırlatayım Bornova belediyesine ait tesislerde antrenman yapmak isteyen her kulübün haftalık 4 saat antrenman hakkı var. Yanlışsa düzeltin beni.

Yani sevgili başkanım demem o ki;
Amatör spor kulüplerinin böyle çok daha acil problemleri varken ve üstelik sizin mensubu olduğunuz Cumhuriyet Halk Partisinin, AK Parti’yi en çok eleştirdiği konulardan biri olan belediye takımlarına hiç düşünülmeden israf edilen halkın parası mevzusunu hatırlatayım istedim.
Bornova’nın bir Başakşehir macerasına ihtiyacı yok.
 
Çözüm bulacaksanız ve paranız varsa önce amatör kulüplerin gerçek problemlerini çözün derim.
 
 
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Metin K.OĞULLARINDAN
  4 ay önce
  Mükemmel bir tespit tebrik ederim.Sn.Başkanımız bence bu konuda çok dikkatli davranıyor.Çünkü şu anda kendi etrafındakiler her ne kadar spor özellikle futbol konusunda cennet bahçesi vaadetsede o karşı görüş varmı diye dinliyor.İzlediğim kadarıyla Mustafa bey acele etmiyor daha demokratik şekilde bu konu tartışma aşamasında.Bencede çok yanlış bir proje .Zaten bu projeleri yıllarca bu işin altyapısında pratik olarak bizzat çalışan,yaşayan,bilgili,deneyimli gerektiğinde cebimden para harcayan insanlar dinlenmelidir.Bu işler o kadar konuşulduğu gibi kolay değillll.Neticede ben bu konuda başkana güveniyorum. Değerli Ozan kardeşim senide doğru tespit ve yorumun için bir kere daha tebrik ediyorum.AMERİKAYI TEKRAR KEŞFETMEYELIM.Aman ha zaman çok değerli.
 • Hüsnü Oral
  4 ay önce
  Sayın Ozan Özerdem Arkadaşımız , Yorumun çok güzel . Belediye Spor Kulüpleri Futbolda mutlaka yetiştirici Olmalıdır . Diğer Futbol Spor Kulüplerine Sporcu yetiştirmelidir . Evet Dediğiniz gibi Belediye Spor Kulüpleri Haksız Rekabete yol açmamalıdır . Tebrik ederim . Sevgiler selamlar.