Babacan "VEFA" dan ne anlar?
Kaan ERGEÇ

Kaan ERGEÇ

Babacan "VEFA" dan ne anlar?

30 Temmuz 2019 - 19:37


Doktorlar 7 yıldan uzun süren dostlukların ömür boyu sürebileceğini söylüyor fakat son zamanlarda siyasi arenada  yaşananlar bu teoriyi adeta çürütüyor.

Bir tarafta 1976 yılında siyasete atılmış büyük bir çınar, diğer tarafta 2001 yılında bu çınarın gölgesinde siyasete atılmış bir yol arkadaşı! Biri gençliğini bu ülkenin sorunlarını ve sıkıntılarını çözmek için tüketmiş ve hala tüketmeye devam ediyor, diğeri ise gençlik yıllarını ‘’Fullbright’’ (Türkiye ve ABD Hükümetleri arasında 1949 yılında yapılmış olan eğitim sistemimizi çökerten CIA destekli bir anlaşma) bursu alarak Amerikaya giden Amerikada finans danışmanlığı yaparak geçirmiş ve şu anda kendini siyasi arenada yüksek mevkilerde görev vermiş  kişiye karşı rakip olma hazırlığında.

Aslına bakarsak rakip sözcüğünün bir çınar için hiçbir anlam ifade etmediğini bilmek lazım. Çünkü senelerini vatanı ve milleti için feda etmiş hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve geldiğinde enkazın altına hiç düşünmeden elini koymuş buda yetmezmiş gibi ülkesi için bu enkaza karşı siper olmuş desek yeridir. 2002 yılına kadar ülkemizin ne gibi zorluklarla mücadele ettiği aşikardır bunları sıralamaya kalkarsak bence bu yazıyı tamamlayamayız. Hastanesinden, yoluna, ekonomisinden, savunma sanayisine  kadar olan her konuda bu zamana kadar kat edilen yolu hiç kimse inkar edemez. Bence etmemelide. Son birkaç yıldır Amerika ve Avrupa birliğinin restlerine karşı, karşı rest ile cevap veren AK Parti hükümeti siyasi arenada ülkemizi Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kaybettiği o prestijini tekrar kazanma şansı bulmuştur. Fakat ne yazık ki son birkaç yıldır AK Parti hükümeti dış güçlerin ülkemize yapmış olduğu saldırlara karşı dik bir duruş sergilemesine rağmen ülkemizdeki muhalefetden aynı şekilde yeterli desteği görememektedir. Buda yetmezmiş gibi parti içinde kendi kişisel çıkarlarını düşünen kişiler partiye ve bu davanın lideri olan kişiye yani Recep Tayyip Erdoğan’a sırt çevirerek farklı taraflara yönlenmişlerdir. Partiden istifa edenler kervanına son olarak AK Parti hükümetleri döneminde en uzun süre bakanlık yapan ve partinin kurucu üyeleri arasında yer alan isim olan Ali BABACAN oldu. 22,23 ve 24. Dönemlerinde Ankara Milletvekili seçildi. 58. Ve 59. Hükümetlerinde Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulundu. 60. Hükümet’te ise Dışişleri Bakanı ve Avrupa Birliği ile müzakerelerde Başmüzakereci olarak görev yapmaktaydı kendisi. Geçen bu dönemlere baktığımızda yapmış olduğu görevler gerçekten üst düzey seviyede olmuştur. Ancak şunu unutmamak lazım kendisini bu makam ve mevkiye getiren kişi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğandır. İlk defa aktif siyasete 2001 yılında adımını atmış ve konunun başında belirtmiş olduğumuz gibi bu davanın bir neferi olarak çıkılan bu yolda Ali Babacan ümmetin ve ülkemizin kırılmış olan ümitlerini tekrardan yeşerten adam olan Recep Tayyip Erdoğan’ı bu yolda yalnız bırakmıştır. Sebebi ise şu sözlerle ifade etmişti ‘’ Son yıllarda pek çok alanda yapılan uygulamalar ile inandığım ilke, değer ve fikirler arasında derin farklılıklar oluştu’’ demişti. Ve aynı şekilde Türkiye için yep yeni bir gelecek vizyonuna ihtiyaç vardır demişti. Oysa ki 30 Eylül 2012 tarihinde AK Parti 2023 Siyasi vizyonu ve hedeflerinden bahsetmekteydi. Bu tarihlerde Sayın Babacan partinin 2023 vizyonu’nun fikir ortaklarından  değilmiydi ki  Vizyondan bahsederek partiden istifa edip yeni bir parti kurma girişiminde bulunuyor. Şunuda unutmamak lazım ki 2002’ den bu yana hayatımızda  olan Ali Babacan  onu dava adamı ve liderlik vasfını öne çıkaracak ,hararetli bir konuşmasınada şahit olmadık desek yeridir.

 Neden ülkemizi ve hükümetimizi bu keskin virajda terk ederek yeni rüzgarlara yelken açmak istiyorsunuz!?
 2023 vizyonu ve dava bilincini nasıl olurda bu denli anlamsız bir sebebten yok sayabilirsiniz?

Ali Babacan’a sormak lazım; sizi siyaset sahnesinde anlamlandıran Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gösteremediğiniz vefayı, almış olduğunuz  ücretsiz ‘’Fullbright’’ bursunu verenleremi gösteriyorsunuz?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum