Erhan ÇALIŞKAN

Erhan ÇALIŞKAN

[email protected]

Rusya-Ukrayna Savaşı Cepheleri: Yeni Dünya-1

14 Mart 2022 - 12:24 - Güncelleme: 16 Mart 2022 - 11:11

ABD süper güç olduğu Tek kutuplu dünya düzeni değişiyor. Çin ABD’nin tahtını sarsıyor. ABD’nin başını çektiği  Atlantik oluşumu ve Çin-Rus –Hindistan  eksenli Asya ülkeleri oluşumu arasındaki  savaş giderek şiddetleniyor,  süreklilik kazanıyor ve her alana yayılıyor. Bu büyük savaşın günümüzdeki en önemli cepheleri ; Finans cephesi, Enerji Cephesi,Tarım –Gıda Cephesi, Silah Sanayi cephesi,Dijital teknoloji –yapay zeka cephesi olarak  ortaya çıkıyor. Yakın gelecekte bu cephelere su savaşları ve uzay savaşları eklenecek gibi görünüyor. Bu cephelerdeki savaşlar  Silahlı çatışmaların yaşandığı savaşın sonuçlarını belirliyor.  Ortadoğu –Kafkaslar-Akdeniz bu savaşların merkezi durumuna geliyor. 2003 Yılında başlayan ABD’nin Irak’ı işgali, Gürcistan’ın Güney Osetya ve Abhazya bölgelerinin Rusya tarafından işgali, Yemen’de İran ve Suudi Arabistan müdahalesi  ile devam eden iç savaş,Suriye’de Rusya –İran ve ABD nin müdahil olduğu iç savaş,Libya’da süren çatışmalar, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalindeki topraklarını geri aldığı Karabağ savaşı  şimdi de Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile devam eden çatışmalar ile ülkelerin sınırları yeniden çiziliyor.
Stratejik konumu ile Anahtar ülke konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti devletinin sınırları da yeniden çizilmek isteniyor. 1960 yılından günümüze kadar  Darbelerle, ihanetlerle  güçlenmesi engellenen Türk  milleti, ülkesinin bölünmesini engellemek ve varlığını sürdürebilmek  için yurt içinde  40 yıldır terörle mücadele ediyor.  Bu mücadeleyi ülke sınırlarının dışına taşıması ile kalıcı başarının yaşandığı bir sürece giriliyor. Türkiye bölgesel bir güç olma yolunda hızla ilerliyor. Batı’nın kuklası durumunda olan Ukrayna’ya Rusya’nın saldırısı ile başlayan savaştan  Türk Milletinin ve Türk Devlet Aklı’nın alması gereken  pek çok ders bulunmaktadır. Her iki tarafın bu savaşın tüm cephelerinde kullandığı silahlar ve yöntemler iyi incelenmelidir. Türkiye’nin geleceği bu cephelerde yapacağı hazırlığa bağlıdır.
Silah Sanayi Cephesi: Sovyetler Birliği döneminde silah sanayinin en önemli bölümlerinden olan uçak, füze, gemi ve tank motorunu da içeren fabrikalar Ukrayna’da kurulmuştu. Ukrayna  silah sanayinin belkemiğini oluşturan şirketlerden biri olan  Ukroboronprom  şirketi  zırhlı araçlar üretmektedir. Şirketin Tank fabrikası LVİV kentinde  bulunmaktadır.  1907 yılında kurulmuş olan Motor  Sich firması   Uçak , helikopter ,seyir füzeleri ve İha motorları üreten stratejik bir  firmadır. Ivchenko Progres firması ise Uçak motorları üreten diğer Ukrayna firmasıdır. Bu iki firmanın fabrikaları Rus sınırında olan HARKOV Kentinde olup, Türk silah sanayi için son derece önemlidir. ABD, İngiltere, Rusya ve Çin uçak motoru üreten ülkelerdir.
 ABD, İngiltere ve Çin Türkiye’ye uçak motoru teknolojisi vermeye yanaşmıyorlar. Motorları bize satsalar bile ihracatına izin vermiyorlar. Bununla birlikte  Çin motor teknolojisi istenilen seviyede değil.  Rusya ise motor satmak için istekli ancak ihracat konusunda aynı sıkıntıları yaşayacağız. Ayrıca Rusya ile her an çıkar çatışması yaşabilecek durumda iken motor konusunda bu ülkeye bağımlı  olmak Türkiye için sakınca oluşturmakta  ve  Rusyanın kullandığı farklı motor teknolojisi  Türkiye’deki tüm bakım ve lojistik sisteminde  de değişiklik yapılmasını gerektiyor. Motor üreten  Diğer Ülke ise Ukrayna. Türkiye  ile  30 yıllık gelecek içerisinde çıkar çatışması yaşama riski en az olan ülke. Bu nedenle  Türk devlet aklı bu konuda Ukrayna ile stratejik işbirliği yapmaya karar verdi.
Baykar firması 2021-2030 yılları arasında, Ivchenko Progres  ve Motor Sich firmalarından  Akıncı  Sihada kullanılan AI 450 ile MS 500  turboprop motorları  ve  geliştirmekte olduğu Muharip İnsansız Uçak sistemi  (MİUS) için de  AI 322F ve AI25TLT turbofan motorlarından 500 adet  tedarik etmek için anlaşma imzaladı .Türkiye –Ukrayna  2019 yılında merkezi Türkiye’de olan  Balck Sea Shield adlı firmayı , Ukrayna motorlarını Türkiye’de üretmek için  kurdu .Firma hisselerinin  %51’i Baykar’a %49‘u Ukrspetsexport’a (Ukrayna’nın savunma sanayinden sorumlu devlet kuruluşu ) ait bulunmaktadır.
Tusaş Firmasının geliştirdiği T 929 (ATAK 2) Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin  Motorları bu yıl içerisinde çalışması ve 2023 yılı içerisinde de ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. Bu helikopterde Ukraynalı   Motor Sich firmasının üreteceği 2500 Beygir gücünde motorlar kullanılacak . Türkiye ukraynadan 14 motor alımı için sözleşme imzaladı . İlk 2 motor Eylül 2022’de kalanları ise 2025 yılına kadar etaplar halinde teslim edilecekti. 
Rusyanın Harkov kentini  ele geçirmesi ile Akıncı, MİUS  ve Atak 2 projeleri için motor tedarikini durdurdu. Akıncı Siha Motoru için Türkiye ‘nin elinde Tusaş'ın ürettiği PD-222 motoru var. Ancak bu motor Ukrayna Motorları kadar güçlü değil. Bu nedenle Ukrayna Motorlarına ihtiyaç duymaktayız.  Savaşın ilk haftasında Harkov’da bulunan tesislerden motor üretimi için gerekli olan pek çok malzemenin Türkiye’ye getirildiği ve Ukraynalı bazı mühendislerinde Türkiye’de olduğu ifade ediliyor. Rusların Ukrayna’yı yenilgiye uğratarak işgal etmesi durumunda Türkiye’nin Black Sea Shield  Firması üzerinden Baykar’ın ihtiyaç duyduğu motorların bir kısmının üretimine en kısa zamanda başlaması bekleniyor.  Atak -2 projesinde gerekli olan motor üretimi için ise Mühendislerden faydalanılarak teknoliji transferi yolu ile TEİ motor fabrikasında  üretim yapabileceği söyleniyor. 
Ukrayna’da her türlü altyapı olmasına rağmen, üretim tesislerini yenileştirememesi, yeterli personelinin bulunmaması, arge çalışmalarına kaynak aktarılamaması en önemlisi de bunları sağlayacak etkin bir politika üretememesi nedeni ile  son dönemde ürettiği yeni ve modern bir silah sistemi olmadığı için bugün Rusya’ya karşı etkin bir savaş veremiyorlar. Türkiye SSB (Savunma Sanayi Başkanlığı ) koordinesinde 700 den fazla savunma projesini koordine ediyor ve üretimin tamamen yerli ve milli olması için çalışıyor. Türk devlet Aklı’nın Silah Sanayinin yerli ve milli olması için çalışan tüm kurumları ve kişileri koruması ve bunun için kurulan Eko-sistemi desteklemesi gerekmektedir.
Türk Milleti ise hangi siyasi partinin, savunma Sanayisi ile ilgili ne söylediğini, neler yaptığını dikkatle izlemeli  savunma sanayi politikalarına ve ürünlerine karşı çıkanların kime hizmet ettiğini iyi anlamaları gerekmektedir. Yarın Ukrayna’nın durumuna düşmek istemiyorsak Milli ve yerli kavramını destekleyen parti ve siyasetçilere oy vererek  desteklemenin önemi iyi anlamalıyız.
Sonraki yazımız Finans ve Enerji Cephesindeki çatışmalar ve Türkiye.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum