Söndürme çalışmaları devam ediyor: Marmaris'te yangının ikinci günü

21 Haziran'da akşam saatlerinde Marmaris Bördübet'te başlayan yangınla mücadele ikinci gününde de sürüyor.

Söndürme çalışmaları devam ediyor: Marmaris'te yangının ikinci günü
23 Haziran 2022 - 09:46 - Güncelleme: 23 Haziran 2022 - 17:43

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisindeki ormanlık alanda 21 Haziran'da çıkan orman yangınının nedeni ise henüz belirlenemedi. 

Dün sabah saatlerinde kısmen kontrol altına alınmışken, öğleden sonra rüzgarın şiddetini arttırmasıyla yangın yayılmaya başladı. Orman işçileri ve itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale ederken, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan da müdahale edilmeye başlandı.

Ekipler, yangını söndürmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da kriz merkezinden çalışmaları takip ediyor.

"51 hanede 151 kişinin tahliyesi yapıldı"

Bakan Kirişci, "51 hanede 151 kişinin tahliyesi yapıldı. Bu tahliyeler insanlarımızın can ve mal emniyetlerini korumak için ihtiyatlı hareket etmek, tedbirli hareket etmek adına kardeşlerimizin evlerinden tahliyelerini sağladık. Bulundukları muhitlerde de gerek TOMA'larımız gerek arazözlerimiz onlar da şu anda olası bir yangının sıçraması halinde o evlere adeta orada birer izolasyon görevi görecek. İnşallah gerek kalmaz. Olacak olursa diye böyle bir tedbir alınmış oldu" diye konuştu.

Orman Genel Müdürlüğü'nden açıklama

Orman Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından Marmaris'te devam eden yangınlara ilişkin son durumu bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, "Toplam 2604 personel, 253 arazöz, 26 su tankeri ve diğer kamu araçları ile toplam 598 araç, 17 OGM dozeri olmak üzere 53 iş makinesi, emniyet ve jandarmaya ait 20 TOMA görev yapıyor. Bölgede rüzgar 23 Km/saat, sıcaklık ortalama 27 derece arasında ve nem ortalama yüzde 50 oranında. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte 20'si OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopter ve 14 uçak yangına müdahale edecek. Ormanı korumak vatanı korumaktır" ifadeleri kullanıldı.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum