Plan notu askıya çıktı: AK Parti ve MHP'den itiraz

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Kentsel Dönüşüm ve Gelişim’ projeleri yürütülmeye devam ederken, projelere yönelik kararlara da itirazlar gelmeye devam ediyor.

Plan notu askıya çıktı: AK Parti ve MHP'den itiraz
21 Mayıs 2022 - 16:21
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi imar planı değişikliği ilanını askıya çıkardı. Askıya çıkan ilana göre, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri kapsamında, yeni bir 1/1000 ölçekli uygulama imar değişikliği plan notu eklenmesi kararı alındı. Plan notuna göre, belediye tarafından yapılacak yeni inşaatların yapı ruhsat işlemleri 1 Ekim 2017 tarihinden önce yürürlüğe giren Yönetmelik’e göre sonuçlandırılacak.

Dün yayınlanan imar planı değişikliği ilanı, ilgililerin görebilmesi için 13 Haziran 2022 tarihine kadar askıda kalacak.

AK Parti ve MHP’den itiraz

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin imar planı değişikliği ilanının askıya çıkarılmasının ardından, Gaziemir Belediye Meclis Üyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca ve İBB Meclis Üyesi MHP Grup Başkan Vekili Salahattin Şahin konuyla ilgili itiraz dilekçesi verdi.

Plan notunun onaylanıp askıya asılmasına ilişkin itiraz eden AK Partili Atmaca ve MHP’li Şahin “İzmir Büyükşehir Belediyesi kendi yaptığı kentsel dönüşüm konusundaki yetersizliğini tescil etmiştir” dedi. AK Partili Atmaca ve MHP’li Şahin’in itirazının tam hali şu şekilde:

“İBB yönetimi, yürürlükte bulunan kanun ve yönetmeliklere göre iş yapacağına, yapacağı işe göre yasal zemin hazırlamaktadır. Depremin kapımızı her an çalacağı düşünüldüğünde, kaybedilecek 1dk bile olmadığı açıktır. İBB kentsel dönüşüm konusunda sınıfta kalmıştır, ama kaybeden masum halkımızdır. Aktepe Emrez başta olmak üzere, bir an önce tüm bölgelerde 1/5000 ve 1/1000 imar planları ve parselasyon planları yapılmalı, altyapı eksiklikleri tamamlanmalı, uzlaşı sağlanan vatandaşların konutları yapılmalı, uzlaşmak istemeyen vatandaşlar serbest bırakılmalıdır. 30 Ekim Depremi sonrası sadece deprem anıtı açabilmiş bir yönetim anlayışının, İzmir’in deprem ve kentsel dönüşüm sorunu karşısında yapacağı bir hizmet olmadığı açıktır.”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum