Pınar Gültekin davasında karar açıklandı

Muğla'da Pınar Gültekin'i boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın yargılandığı davada karar çıktı.

Pınar Gültekin davasında karar açıklandı
20 Haziran 2022 - 16:31

Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i (27) boğduktan sonra varile koyup yakan Cemal Metin Avcı'nın (32), 'canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbetten indirime giderek 23 yıl hapis, tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi. 

"Bu kararlar kadın katillerini meşrulaştırıyor"

Gültekin ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, "Hukuk bugün ölmüştür. Burada bugün adalet öldü. Bu caniye bugün haksız tahrik uygulandı. Bu gibi kararlar kadın katillerini meşrulaştırıyor" dedi.

"Herkes kendi hukukunu kendi yaratıyor"

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı avukat Şükran Eroğlu ise kararın tartışmalı olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Neye göre yapıldı bu haksız tahrik indirimi yapıldı? Haksız tahrik olabilmesi için aynı derecede bir fiil olması lazım. Burada böyle bir şey yok. Canavarca öldürüyor, yetmezmiş gibi yakıyor. Bizim aklımız bunu almıyor. Böyle bir ceza sistemi var da biz mi bilmiyoruz? Bu kararın bozulmasını istiyoruz. Kardeşi de beraat etmiş. Biz hukuk devleti olmaktan çıktık, herkes kendi hukukunu kendi yaratıyor. Çok tartışmalı bir karar bu"

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığı'na kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum