KONAK ÜST GEÇİDİ ALARM VERİYOR

KONAK ÜST GEÇİDİ ALARM VERİYOR

Her gün on binlerce vatandaşın kullandığı Konak Yaya Üst Geçidi’nin bakımsızlıktan zemin döşemeleri çıkmış durumda. Zemin döşemelerinin aşınmasından ve tahta parçalarının çıkmış olmasından yakınan vatandaşlar, “Onarım istiyoruz” dedi.

KONAK ÜST GEÇİDİ ALARM VERİYOR

Her gün on binlerce vatandaşın kullandığı Konak Yaya Üst Geçidi’nin bakımsızlıktan zemin döşemeleri çıkmış durumda. Zemin döşemelerinin aşınmasından ve tahta parçalarının çıkmış olmasından yakınan vatandaşlar, “Onarım istiyoruz” dedi.

KONAK ÜST GEÇİDİ ALARM VERİYOR
30 Ekim 2020 - 11:15

İzmir Kent Haber- Müjgan Öğe Her gün on binlerce vatandaşın kullandığı Konak Yaya Üst Geçidi’nin bakımsızlıktan zemin döşemeleri çıkmış durumda. Zemin döşemelerinin aşınmasından ve tahta parçalarının çıkmış olmasından yakınan vatandaşlar, “Onarım istiyoruz” dedi.

İzmir’de her gün on binlerce insanın kullandığı Konak Yaya Üst Geçidi tehlike saçıyor. 2015 yılında Konak Tüneli açıldıktan bir yıl sonra kullanıma açılan Konak Yaya Üst Geçidi bakımsızlıktan tehlike saçıyor.

Toplu taşıma araçlarının yoğun olarak kullanıldığı Konak’ta, metro ve otobüslerden inip, binen vatandaşlar geçidi sıklıkla kullanıyor. Vatandaşların geçmekte olduğu üst geçidin bakımsızlıktan zemin döşemeleri çıkmış, kullanılan tahta platformların bazıları kırılmış durumda. Yaşanan bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Platform tahtaları kırılınca takılıp, düşme ve kaza geçirme tehlikemiz var. Üst geçide bakım yapılmıyor. Bakım yapılması için birinin canından mı olması lazım” diye tepki gösterdi.Konak Tünelleri kapsamında yapılan Konak Üst Geçidi, 2016 yılında açılmadan, montajında oluşan hatadan dolayı ‘iki yakasının birleşmemesi’, ‘İzmir’e yakışmadığı’, ‘engelliler ve yaşlılar düşünülmeden inşa edildiği’gibi olumsuz eleştirilere neden olmuştu. Aynı yıl içerisinde kullanıma açıldıktan sonra da tepkilerin odağındaydı. Yaşlı vatandaşlar 50 metrelik üst geçidin uzun ve rampalı olmasından yakınmıştı. Ayrıca engelli vatandaşların geçmesi için de herhangi bir çalışma olmadığı da dikkat çekmişti. Yapılması gereken üst geçidin planından farklı olarak inşa edilmesi de gündem olmuştu.

Üst geçidin kullanıma açıldığı süreçten bu yana bakıldığında vatandaşların tepkisi büyümeye devam ediyor. Yapımından bugüne kadar herhangi bir bakım faaliyetlerinde bulunulmaması, geçidin git gide yıpranması durumu, vatandaşların kullanırken endişe duymalarına sebebiyet veriyor.

“Korku Yaşıyoruz”

Sıklıkla üst geçidi kullanan 37 yaşındaki Mahir Kara, “Sıklıkla üst geçidi kullanıyorum. Tahta platformların üzerinde yürürken vatandaş olarak korku yaşıyoruz. Takılıp düşme, kaza geçirme tehlikemiz var. Her zaman kırık olan yerlerden geçmemeye çalışıyorum. Geçen gün gene üst geçitten yürürken bir yaşlı büyüğümüz takılıp, düştü ve bileğini burktu. Burası herkes için tehlike saçıyor. Hadi bizler neyse diyorum, ama burayı kullananan engelli, yaşlı ve çocuklar var. Onlar için buradan geçmek daha da zor oluyor. Ayrıca platformlar üzerinde led aydınlatmada bulunmuyor. Akşamları yürürken bu durumda bizi zorluyor. Yoğun olarak  kullanılan bu üst geçidin bir an önce onarılmasını istiyorum” dedi.Her gün Konak Yaya Üst Geçidi’ni kullanan 19 yaşındaki Abdülkadir Güle ve 20 yaşındaki Faruk Güle’de bir an önce bakım ve onarım çalışmalarının yapılması talebinde bulunarak “Biz Konak’ta oturuyoruz. Bilindiği üzere Konak İzmir’in merkezi ve büyük semtlerinden biri. Bu durum Konak’a ve İzmir’e yakışmıyor. Bizler genciz, ama buradan geçen binlerce insan var. Her gün insanlar buradan işlerine, okullarına gidiyor. Günlük telaş içinde insanlar buradan geçerken kaza geçirme riski var. Bu tehlikenin ortadan kalkmasını istiyoruz” şeklinde konuştular.Vatandaşın tepkisi aynı

Üst geçidi kullanan lise öğrencileri de bizzat tanık oldukları bir kazadan dolayı bu durumdan şikayetçi. 18 yaşındaki Berfin Toprak ve Batuhan Akduman her gün üst geçidi kullandıklarını belirtti. Batuhan Akduman, “Her gün, herkes gibi bizler de bu üst geçidi kullanıyoruz. Bir vatandaş olarak buranın bir an önce onarılmasını istiyorum. Sonuçta kazanın genci, yaşlısı yok. Geçtiğimiz günlerde biri burada yürürken takılıp, düştü ve ayağı çatlamış. Bu gibi olaylar sürekli yaşanıyor. Bakım yapılması için birinin canından mı olması lazım. Ben ve çevrem çoğunlukla üst geçidi kullanıyoruz. Bu olaylar kaçınılmaz. Yetkililerin bir an önce bu durumu çözüme kavuşturmasını istiyorum” dedi. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MENEMEN BAŞKAN VEKİLİ KARAKURT KONUŞTU
MENEMEN BAŞKAN VEKİLİ KARAKURT KONUŞTU
KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAATLERİ BELİRLENDİ
KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAATLERİ BELİRLENDİ