Kırşehir'in "Ahi Baba"sı Karagüllü şiirlerle anıldı

Ahi Baba adıyla bilinen Mustafa Karagüllü, şiirlerle anıldı.

Kırşehir'in "Ahi Baba"sı Karagüllü şiirlerle anıldı
21 Mayıs 2022 - 12:23

Kırşehir ve Ahilik konusundaki gayretleri takdir edilen Mustafa Karagüllü anısına Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediye Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Derneği, İl Kültür Müdürlüğü ve sivil oluşumların işbirliğiyle şiir etkinliği düzenlendi. “2’inci Uluslararası Ahi Baba Sevgi Ve Kardeşlik Günü” adıyla düzenlenen etkinliğe, yurt içi ve yurt dışından birçok seçkin şair katıldı. 17 Mayıs 2022 Salı günü Ankara’nın Evren ilçesinde gerçekleşen program ilçe halkından yoğun ilgi gördü.

Etkinliğe,  Evren İlçe Kaymakamı Murat Akyüz,  Belediye Başkanı  Hüsamettin Ünsal, Başkan Yardımcısı Salih Topçuoğlu, mülkiye müfettişi Muzaffer Öztürk, Şereflikoçhisar Kaymakamı Zafer Engin, Sarıyahşi Kaymakamı Oğuzhan Akman ile Ağaçören Kaymakamı Mehmet Ali Semiz katıldı.

Kırşehir İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen programın 2’inci gününe ise; Kırşehir Vali Yardımcısı İsmail Çetinkaya, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu,  İl Kültür Müdürü Halil Çalışır, İl Kültür Müdür Yardımcısı Eyüp Temur; Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk, Esnaf Kefalet Kooperatifi Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül katıldı.

Her iki etkinlikte şiirlerini şiir severlerle paylaşan şairler de şu şekildeydi:

Koordinatör-Kültür gönüllüsü İbrahim Düğer (Kırşehir), Kırşehir Kent Konseyi Şair ve Ozanlar gurubu Başkanı Zübeyde Gökbulut,  Azerbaycan’dan Könül Ordubadi Yazar, Faruk Gökbulut (Mersin),  Ayşe Paslanmaz (Nevşehir), Şerif Kutludağ (Denizli), Münevver Düver(Adana), Semra Meral (Tokat), Züleyha Özbay Bilgiç (Kütahya), Hacer Alioğlu Yakuti (Kastamonu), Mehmet Çil(Aksaray), Leyla Yıldırım (Çorum), Talat Ülker (Gümüşhane), Canan Köksal (Kırşehir)  Esam Muhammed Hassan Noor (Somali), Soadha İbrahim (Somali) ile bu türden programların aranan sunucusu Rıfat Çakır (Yozgat)  ve programın manevi sahibi merhum Ahi Baba Mustafa Karagüllü’nün sevgili eşi Ahi anne İsmet Karagüllü
Etkinliklerde sazıyla sözüyle Küçük Neşet namlı Ümit Yaşar Apaydın sanatseverlere yörenin bozlaklarından bir müzik ziyafeti yaşattı.

Mustafa Karagüllü kimdir?

1928 – 2018 yılları arasında Kırşehir’de doğmuş ve varlığını şehrine adamış bir anıt insan olarak bilinen Mustafa Karagüllü, ömrünü Ahiliğin tanıtılması ve Kırşehir'in kalkındırılmasına adamıştır. Fedakârlığının sonucu olarak Kırşehir halkı kendisini “Ahi Baba” unvanına layık görmüştür.

Karagüllü, Kırşehir’in bütün ekonomik ve sosyal sorunlarının tartışılması için kendi mekânını hazırlar. Burada çeşitli konuların uzmanı pek çok kimse ile istişarelerde bulunulur.  Ahilikle ilgili kültürel faaliyetlerin, daha anlamlı ve şümullü yapılabilmesi için 1960’lı yıllarda Ahi Evran-ı Velî türbesinin etrafının açılması ve peyzajının yapılması çalışmalarına başlar.

Kırşehir’de Türk büyüklerini tanıtma toplantıları düzenlemeye başlar.  Ahilikle ilgili bilimsel toplantılar gerçekleştirir. Daha sonra bu toplantılar “Ahilik ve Esnaf Bayramı” adı altında her yıl üç gün olarak kutlanmaya başlanır. 1986 yılında Ahiliğin yerellikten evrenselliğe çıkarılması için yapılan çalışmalarda öncü bir rol oynadı. İlgili Bakanlıkların destek ve himayesinde Kırşehir merkez olmak üzere bütün illerde Ahilik daha evrensel düzeyde kutlanmaya başlar.

Hizmetlerine mukabil pek çok kuruluşun takdirini kazanan ve ödüller alan Mustafa Karagüllü 90 yaşında yaşamını yitirir.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum