Kılıçdaroğlu'nun Esed'le ne gibi bir çözümü olabilir

Suriye'de hayatını kaybeden yüz binlerce sivilin kanı halâ ellerinde olan Beşar Esad'ın, son zamanlarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptığı bir araya gelme çağrısının amacı ne olabilir?

Kılıçdaroğlu'nun Esed'le ne gibi bir çözümü olabilir
22 Eylül 2021 - 17:34

Suriye'de yüz binlerce sivilin hayatını kaybetmesine ve ülkenin terör örgütlerinin sığınağı haline dönüşmesinin baş sorumlusu Beşar Esed'in CHP Gebel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek istediği öğrenildi.

KENDİ PARTİLİSİ AÇIKLADI

Söz konusu iddiaayı ise bizzat CHP'li bir isim, eski Milletvekili Barış Yarkadaş dile getirdi.  CHP'li eski Milletvekili Barış Yarkadaş, katıldığı bir televizyon programında, Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde gündem olan söylemlerine Suriyeli sivillerin eli kanlı katili Esed'den yanıt geldiğini ifade etti. Öyle ki, Barış Yarkadaş, kendini aşarak, öne sürdüğü bu iddiayı 'sözde' kürt sorunuyla bağdaştırarak, Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'yi (PKK'nın meclisteki uzantısı) Kürtlerin asli temsilcisi ilan etmesini "cesur tutum" şeklinde tanımlarken, Suriye'de rejimin başındaki Beşar Esad ile masaya oturulmasını savundu.

Son günlerdeki kurgu kokan söylemleriyle yine bir şeylerin peşinde olduğu izlenimi veren Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında çıkan bu iddiaya nasıl bir açıklama yapacak, henüz bilinmiyor. Türkiye'de sözde 'kürt sorunu' olduğunu iddia eden ve ajans kampanyası çerçevesinde çizilen bir profille kendini gündeme taşıyan CHP Genel Başkanı, çok değil, henüz bir kaç gün önce PKK'nın meclisteki temsilcisi HDP'ye yaktığı ultra yeşil ışık saçan, skandal ifadeleriyle tepki toplamıştı. 

Sürekli kürt kökenli vatandaşlar üzerinden siyaset ve algı yapmaya çalışan HDP ile aynı dili konuşan CHP'nin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha önce de Suriyelilerin hayatını karartan Beşar Esed'e yönelik yaklaşımıyla, onu meşrulaştırma çabasına girmiş ve Türkiye'ye sığınan Suriyelileri ülkelerine geri göndereceğini söylemişti. 

MERAK EDİLİYOR

CHP, kendi ülkesinde iç çatışmanın hakim olmasına yol açan ve kendi halkına bırakın faydayı, zararı olan ve halkını katleden 'sözde' bir devlet başkanının nesini muhatap almaya çalışıyor? Kendi ülkesine hakim olmayan ve onu neredeyse kendi elleriyle terör örgütlerine teslim eden Esed ile CHP hangi konuda hem fikirler? Türkiye'nin dış politikada sürdürdüğü makul ve başarılı stratejine karşın muhalefet partilerinden CHP'nin bununla bağdaşmayan tutum ve söylemleri düşündürücü.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum