Instagram’da ’maske’ dönemi
Reklam
Reklam

Instagram'da 'maske' dönemi

Instagram, sessiz sedasız önemli bir özelliği tüm kullanıcılarına sundu.

Instagram'da 'maske' dönemi

Instagram, sessiz sedasız önemli bir özelliği tüm kullanıcılarına sundu.

Instagram'da 'maske' dönemi
03 Temmuz 2020 - 15:19

Hem Facebook hem de Instagram ana sayfasının üzerine, kullanıcılara maske takmaları gerektiğini hatırlatan bir mesaj ekliyor. Facebook’ta yer alacak hatırlatma notunda COVID-19 Bilgi Merkezi’ne, Instagram’daki hatırlatma notunda ise ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)’ye bağlantılar olacak.

Ancak asıl radikal değişiklik bu değil! Instagram, kullanıcıların paylaştıkları fotoğrafa odaklanmalarını ve beğeni sayısına takılmamaları gerektiğini düşündüğü için radikal bir adım atmak üzere.

Beğeni sayısını artık sadece fotoğrafı paylaşan kişinin kendisi görebilecek! Instagram 'ın bu yeni arayüzü üzerinde çalıştığı kesinlik kazanmış oluyor.

Kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacak kısım ise 'beğeni' sayısında gizli... Instagram da fotoğraf attığınızda beğenen kişilerden birinin kullanıcı adı ve 'others' yani 'diğerleri' ibaresini göreceksiniz. Yani paylaştığınız fotoğrafın kaç beğeni aldığını sadece siz göreceksiniz. O da bu ekrandan olacak. Bir başkası bunu artık göremeyecek.

Instagram'da beğeni sayısının bulunduğu kısım artık 'diğerleri' ibaresine yerini bırakmış.Instagram henüz bu tasarıma geçmiş değil; ancak her an Instagram'ın yeni arayüzüyle karşılaşabiliriz.

Instagramın ilk gününden bu yana kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafın ve diğer Instagram kullanıcılarının fotoğraflarına gelen beğeni sayısını görebiliyor. Ancak yakında gelecek büyük güncelleme ile birlikte artık kendi fotoğraflarınız hariç hiç kimsenin beğeni sayısını göremeyeceksiniz.

Instagram beğeni gizleme özelliği için Instagram CEO’su Adam Mosseri yaptığı açıklamada bu haftadan itibaren özelliğin ABD’de test edilmeye başlandığı ancak ilk aşamada tüm kullanıcıların bundan etkilenmeyeceğini belirtti.

Test grubunun parçası olan kişiler bundan sonra beğeni sayısını göremeyecek. Şirket, henüz sayılı ülkedeki testlerin sonuçlarını yayınlamadı ancak hedef, insanların platformdaki etkileşim şekillerinin nasıl değişeceğini ya da bu özellikten nasıl etkileneceğini test etmek. Aynı zamanda beğeni baskısını ortadan kaldırmak. Test işlemlerinin ilk başladığı ülke olan ve beğeni sayıları gizlenen Kanada'da dün beğeni sayıları tekrar geri gelince kullanıcılar bu duruma biraz şaşırmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÖZTEPE, SERDAR GÜRLER'E VEDA ETTİ
GÖZTEPE, SERDAR GÜRLER'E VEDA ETTİ
GAZETECİLİK YARIŞMASI BAŞVURULAR BAŞLADI
GAZETECİLİK YARIŞMASI BAŞVURULAR BAŞLADI