"DEVLET KASASINDAN ÇIKAN HER KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ"

  Mikail Karadaş ile “KENT’İN GÜNDEMİ” programına konuk olan CHP İzmir Milletvekili Kamil OKYAY SINDIR, pandemi  haritasına  ve gevşetilen yasaklara değindi. Sındır, pek çok konuda Sağlık Bakanlığı’nın güvenilirliğinin sarsıldığının altını çizdi.

"DEVLET KASASINDAN ÇIKAN HER KURUŞUN HESABINI SORACAĞIZ"
05 Mart 2021 - 17:38 - Güncelleme: 05 Mart 2021 - 17:40


 

İzmir Kent Haber- İlkem Baydarlı
Mikail Karadaş ile “KENT’İN GÜNDEMİ” programına konuk olan CHP İzmir Milletvekili Kamil OKYAY SINDIR, pandemi döneminde yaşananlardan ve gevşetilen yasaklardan bahsederek, mağdur olan esnafın yanında olunması gerektiği mesajını verdi.

 Sındır, geçmiş aylara nazaran sosyal mesafe ve maske bilincinin daha iyi olduğunu hatırlatarak, kuralların esnetilmesinin bir noktada iyi olabileceğini söyledi.

Sındır,  kabul edemediği bir takım unsurlar olduğunu vurgulayarak, “ Benim kabul edemediğim esnafların meselesi. Lokanta, kahvehane işleten umumi iş yerlerine yasaklar anlamsız geldi.  Biz bir aile olarak evde beraberken neden lokantaya gidemeyelim ?  Ya da 2-3 arkadaşımla aynı araba içinde bir yerden bir yere giderken yasak yok, gittiğimiz  yerdeki lokanta da yasak var. Mantıklı değil. “ dedi.

KAMU VİCDANI YARALANDI

 

Kamu vicdanını yaralayan pek çok unsurun olduğunu söyleyen Sındır, “Ak Parti’nin dolu kongrelerine izin var lakin esnafa, kahvehane sahibine  yasak var . Bu insanların elektriği,suyu,kirası masrafları var.  Bu dönemde onları da ödemek zorundalar. Böyle bir çaresizliğe, yoksulluğa, sefalete bırakılmış bir esnafın olması  kamu vicdanını çok yaraladı. “ diye konuştu.

 

“UYGULAMALARIN SİYASİ BİR MÜDAHALE OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Geçtiğimiz günlerde açıklanan pandemi risk haritasında renklere göre ayrılan şehirler yayınlandı .İllerdeki risk durumuna göre renklendirilen yerler aynı zamanda yasakların da ne oranda kalkacağını gösterdi.

Sındır, Kontrollü Normalleşme döneminin illere göre yapılmasının bir yerde kabul edilebilir olduğunu belirtti. Sındır,   “İl bazından normalleşme mantıklı lakin ben bunun   yine bilim insanlarınca yapılmış bir uygulamadan ziyade ekonomik sonuçlarından dolayı siyasi bir müdahale olduğunu düşünüyorum .  Ortada bir adaletsizlik, eşitsizlik söz konusu . Bir yandan bu uygulamalarla merkezi yönetime karşı toplumda büyüyen bir öfke var.” İfadelerini kullandı.

 

Sındır, “Anlamsız şeyler var. 19:00’a kadar açık olan kafe ve  restoranlar neden 23:00’a kadar açık  değil ?

Ben  19:00’a  kadar oturabiliyorsam neden 23:00’a yada daha fazla  oturamıyorum ?  Kabul edilebilir bir şey değil.  O haksız uygulamalar bilim kurulu ile yapılsa bile burada bir siyasi müdahale var.  Sağlık Bakanlığı ve bilim kuruluna olan güvenilirliği sarstığını düşünüyorum. “ dedi.

 

BÖYLE BİR TİCARİ SIR OLAMAZ !

 

Sındır , “Bir milyon Sinovac aşısının ücretsiz geleceği belirtilmesine rağmen 12 milyonluk bir ödeme olduğu ortaya çıktı O bir milyon aşının devlet malzeme ofisine ücretsiz gelmesi gerekirken aşı   Türkiye distribütörüne  12 Milyon dolar  ödeniyor. Burada yapılan iş ve işlemler devlete olan güveni oldukça sarsıyor.  Madem Bir Milyon aşının ücretsiz verilmesi kararlaştırılıyor neden bu yapılıyor ? Ticari sır diyerek kamuoyundan bunları saklamak doğru değil “ dedi.

 

Sındır, Böyle bir ticari sırrın olmasının mümkün olmayacağını söylerken, “ Devletin kasasından çıkan her kuruşun hesabını sormak bizim asli görevimiz . Şehir hastaneleri , yap işlet devret projeleri bunların hepsi ticari sır diyorlar. Sözleşme nerede diyoruz ticari sır. Ama bunların hepsi devletin kasanından çıkıyor . Devlet bizden  aldığı vergilerle bunları ödüyor. Benim cebimden aldığı vergi ile ödüyorsa ben o paranın hesabını sorarım . “ sözlerini kaydetti.

 

ORADA TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMLERİN HAKKI YENİYOR

Sındır, “Yap, işlet, devret projeleri ve  şehir hastaneleri  bunların hiç biri Sayıştay denetlemelerine tabi değil. Denetleyemiyor bu projeler ben o yapılan sözleşmeleri göremiyorum. Deniyor ki bu “Sözleşmeler  özel hukuk hükümlerine tabi ticari sırdır.” E ne yaptınız  devletin parasının  nasıl harcıyorsunuz, israf ediyor musunuz ? ben bunu öğrenmek istiyorum . Bakanlık 5’li çete dediğimiz şirketlere ve taşeronlarına iş veriyor. Verilen o teklifler nasıl veriliyor, kime veriliyor belli değil.  Yapılan bir işi denetimden uzaklaştırırsanız orada usülsüzlük ve yolsuzluk vardır.  Tüyü  bitmemiş yetimin hakkı yeniyordur.  Sen halktan bir şey gizliyorsan ben onun hesabını sorarım sorarım.” Dedi.

NEREYE GİTTİ BU 128 MİLYAR DOLAR ?

Bayraklı’da  yapılan şehir hastanelere değinen Sındır, “ O hastanelerin giderleri nedir, o hastanede hasta garantisi var mı ? Yok .  Hasta garantili değil işin başka bir garantisi var. Kira ödüyorsun hizmet gideri altında bir gider var o hastanede bütün cihazların laboratuarların vb  işletmelerin giderleri ve getirileri  var.  Ben bu millet adına bunları görmek ve hesabını sormak istiyorum “ dedi.

Sındır” 2 yıldır 128 milyar dolar rezerv kaybımız var, nereye gitti bu 128 milyar dolar ? sorduğumuzda vay efendim sen damad ı nasıl eleştirisin cevabını alıyoruz. Bırak damadı kim aldı bu dövizi  ? “ sorusunu yöneltti.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum