"Çobanların tanrısı"1800 yıl sonra Çorum'daki kazıda çıktı

Karabük'te devam eden kazılardaki keşifler heyecan uyandırdı. Hadrianaupolis Antik Kenti'nde 1800 yıl öncesine ait üzerinde mitolojiye göre Çobanların tanrısı 'Pan' karakteri işli yüzük bulundu.

"Çobanların tanrısı"1800 yıl sonra Çorum'daki kazıda çıktı
07 Ekim 2021 - 15:43

Arkeolojik açıdan zenginliğiyle dünyaya nam salan Türkiye'de heyecanlandıran süreçler yaşanmaya devam ediyor. Dün İstanbul İstanbul'daki kazıların ardından bugün de Karabük'te önemli bir keşif gerçekleşti. Hadrianaupolis Antik Kentinde sürdürülen çalışmalarda kaya mezarlarının içinde 1800 yıl öncesine ait üzerinde mitolojiye göre Çobanların tanrısı 'Pan' karakteri işli yüzük bulundu.1800 YIL ÖNCESİNE AİT YÜZÜK
Eskipazar ilçesinin 3 kilometre doğusunda bulunan Hadrianaupolis Antik Kenti'nde 2003 yılında başlatılan kazı çalışmaları Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş'ın başkanlığında sürdürülüyor. Eskipazar Budaklar köyünde M.Ö. 1'inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8'inci yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti'nde, Güney Nekropol'da yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan kaya mezarlarının içinde 1800 yıl öncesine ait demir yüzük bulundu

"ÇOBANLARIN TANRISI" DENİLİYOR
Yüzüğün üzerindeki akik taşında mitolojiye göre Çobanları tanrısı olan 'Pan' karakterin işlendiği görüldü. Yüzükle birlikte bulunan diğer eserler Hadrianaupolis Antik Kenti içerisinde yer alan arkeoloji laboratuvarında incelemeye alındı.

"FİGÜR ÇOK KÜÇÜK İŞLENMİŞ"
Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş yüzükle ilgili olarak, "Mezarların içerisinden ilginç buluntular ortaya çıktı. Bu buluntulardan bir tanesi de demir yüzük. Demir yüzüğe bir taş yerleştirilmiş. Bu akik bir taş. İlginç olan nokta ise bu akik taşın üzerine gözle görmekte bile zorlanacağımız bir figür işlenmesi. Figürde 'Pan' dediğimiz fantastik bir karakter var. Burada keçi boynuzlarını, bacaklarını ve asa görmekteyiz. Hadrianaupolis Antik Kent'inde bu tip buluntuların ortaya çıkması antik dönemde bu tip takı sanatının ne kadar yüksek bir seviyede olduğunu da gösteriyor." dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum