AVCI, BELEDİYENİN 18 AYINI DEĞERLENDİRDİ

AVCI, BELEDİYENİN 18 AYINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın görevdeki 18 aylık süreci değerlendirdi.

AVCI, BELEDİYENİN 18 AYINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın görevdeki 18 aylık süreci değerlendirdi.

AVCI, BELEDİYENİN 18 AYINI DEĞERLENDİRDİ
30 Ekim 2020 - 12:12


Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın görevdeki 18 aylık süreci değerlendiren AK Parti Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı, ‘’Belediye Başkanı Erdoğan’ın seçildiği günden bu yana ilçeye katkısı olmamıştır. Verdikleri sözler ki, kısıtlı ve yapılmayacak sözler değildi, onları dahi yapamadı. En iyi yaptığı icraat ise, eş-dostu belediyeye doldurmak oldu.  Kendisini şirket yönetimine atayarak 7.500 lira maaş alması, yeğenlerini, tanıdıklarını iyi pozisyonda yüksek maaşla belediyeye alma performansı ise takdire şayandı. Ama biz bunların takipçisi olduk. Şirket yönetiminden istifa ettirdik, yeğenlerinin işe alınması ise şuanda yargı aşamasında’’ dedi. Belediye Başkanının ilçeye şuana kadar bir katkısı olmadığının altını çizen Başkan Avcı, ‘’Geri kalan sürede bir faydasının dokunmayacağı aşikardır’’ dedi.
 
 
AK Parti Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan ve yönetiminin göreve geldikten sonra, ilk 18 ayını değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. Son dönemde yaşanan hizmetlerin aksamasınıBelediye Başkan’ı İlkay Girgin Erdoğan’ın pandemiye bağlayıp, bu yüzden belediye gelirlerindeki düşüşü göstermesinin büyük bir aldatmaca olduğunu belirten Başkan Avcı, ‘’Belediye Meclisi denetim komisyonunda incelenen hesaplar, aslında gerçek sebebin lüzumsuz giderlerin artık üstesinden gelinemez boyuta ulaştığı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Buna örnek olarak, belediyeye ve belediyeye bağlı şirketlere siyasi saiklerle ve ihtiyaç fazlası personel alımı, binek araba alımı gibi lüzumsuz harcamalar ve basında yer alabilmek için festival tertip edip, sanatçılara verilen astronomik ücretler ile organize edilen medyatik faaliyetler sayılabilir. Hazırlanan 2021 bütçesinde, mali açıkların belediyeye ait taşınmazların satışı ile kapatılması öngörülmüştür. Bütçe tartışmalarında parti grubumuz, mevcut anlayışın değiştirilmemesi halinde, belediyenin bırakınız hizmet sağlayamamasını, borç batağına düşeceğini, üstüne basa basa söylemiştir’’ dedi.
 
Yaptıkları yanlışlıkları biz dava ettik, dava sonuçlanmadan kendileri düzeltti
Karaburun’un çıkarları doğrultusunda AK Parti meclis üyelerinin oyunu kullandığının altını çizen AK Parti Karaburun ilçe Başkanı Adem Avcı, ‘’Mecliste oy çokluğu ile çıkartılmaya çalışılan kararlara karşı parti grubumuz, meclis görüşmelerinde gerekli itiraz ve açıklamaları yapmakta, yanlış kararlar alındığında da bunu idare mahkemesinde iptal davasına konu yapmaktadır. Mesela, belediye başkanına meclis kararıyla bağlı şirket üzerinden maaş bağlanması ile ilgili, belediyeye ait bir kısım taşınmazlar ile işletme haklarının bağlı şirkete devri ile ilgili, belediye başkanına bankalardan kredi çekebilmesi için alınan meclis kararı ile ilgili olarak, tarafımızca yapılan başvurular sonucu davalar açılmıştır. İlginç olan şudur ki belediye idaresi, bu davalar açılınca ve sonuçlanmasını beklemeden, hatalı kararları yeni bir meclis kararı ile düzeltme eğilimindedir.’’ dedi.
 
İlk icraati yeğenlerini yüksek maaşla işe almak oldu, ama konu şuanda savcılıkta
Karaburun halkı için her işin takipçi olduklarını belirten AK Parti İlçe Başkanı Adem Avcı, ‘’Belediye başkanının göreve gelir gelmez yaptığı bazı usulsüzlükler,Karaburun Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşınmış, bakanlıktan gelen iki muhakkikin verdiği rapor doğrultusunda hakkında lüzumu muhakeme kararı verilmiş ve bu karar da yargı yolları tükenerek kesinleşmiştir. Savcılık halihazırda iddianame hazırlamaktadır. Bunlardan biri Başkan İlkay Girgin Erdoğan, göreve gelir gelmez yeğenlerini ve yanında çalışan personeli belediyeye alıp müdür yapması ve yüksek ücret maaş ödemesidir. Ağızlarını her açtıklarında, ‘eş-dostu işe alıyorsunuz’ edebiyatı yapan kişilerin, ilk icraatlerinin kendi akrabalarını işe almasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Diğeri ise ilçe merkezinde gece pazarı tezgahlarının önceki yıllarda olduğu gibi ihale yoluyla kiraya verilmesi için Belediye Encümenince karar alındığı, ancak Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan tarafından geçerli sebep gösterilmeden ihale kararı iptal edilerek, ihalesiz kiraya vermiştir. Biz, ilçemiz için atılan her adımın takipçisi olup, hesap soramaya devam edeceğiz’’ dedi.
 
Yönetimde olması gereken şeffaflık anlayışından eser yok
Mevcut Belediye Başkanın ve yönetimininmahalli hizmetlerin muntazaman yürütülmesinden gittikçe uzaklaştığını belirten Başkan Avcı, ‘’Bu dönemin ilçemiz için kayıp bir 5 yıl olduğu kamuoyunun dilindedir. Diğer yandan, genel olarak Belediye Başkanı Erdoğan’ın gerek belediye personeli, gerekse belediye ile ilişkisi olan halka karşı; hırçın bir tavır sergilediği, benmerkezci davranışları ve astlarına insiyatif tanımaması gibi olaylar, kendi partisi de dahil olmak üzere herkesçe eleştiri konusudur. Ayrıca yönetimde olması gereken şeffaflık anlayışından eser olmadığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Yörenin ihtiyaçları, sevk ve idaresi ile konuların belediye meclisine getirmek yerine, sadece kanunun belediye meclisinden karar almasını emrettiği hususlar hariç, meclis gündemine hiçbir husus girmemekte, ancak parti grubumuzun soru önergeleri ile meclis canlanmaktadır. ‘’ dedi.
 
Şuana kadar ilçeye katkısı olmadı, kalan sürede olmayacağı aşikardır
Belediye Başkanı’nın seçim zamanı ve göreve geldikten sonra söylemlerinden uzak tavırlar sergilediğini belirten Başkan Avcı, ‘’Seçim zamanı verdiği vaatlerde bile, ilçemizin gelişmesine katkı koyacak kısıtlı vaatleri vardı. Yerine getirilebilecek vaatler bile şuana kadar bir gelişme olmadı. ‘İlçemizi sağlık turizmi merkezi haline getireceğiz’ dedi, ortada bir şey yok. ‘Kreş ve etüt merkezleri açacağız’ dedi, hak getire. ‘Ekolojik tarımla adımızı duyuracağız’ dedi, yok. ‘İlçenin 20 yıllık stratejik planını hazırlayacağım’ dedi, daha önümüzdeki yıl ne yapacağını bile bilmiyor. ‘Karaburun halkını karar sürecine dâhil edeceğiz. Hep birlikte konuşacağız. Bölgeyi ortak akılla yöneteceğiz. Kararlar mecliste alınacak, ama öncesinde halk toplantıları yapacağız. Belediyeyi asla bir CEO gibi yönetmeyeceğim’ dedi, gelir gelmez kendini şirket müdür yaptı. Görüldüğü üzere, Karaburun’un 18 ayı heba olmuştur, 2024 yılına kadar geçecek sürede heba olacağı aşikardır’’ dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MENEMEN BAŞKAN VEKİLİ KARAKURT KONUŞTU
MENEMEN BAŞKAN VEKİLİ KARAKURT KONUŞTU
KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAATLERİ BELİRLENDİ
KAMU KURUMLARINDA MESAİ SAATLERİ BELİRLENDİ