AMATÖR FUTBOL PANDEMİ SONRASI DEĞİŞECEK

AMATÖR FUTBOL PANDEMİ SONRASI DEĞİŞECEK

İzmir Kent Haber tarafından yayınlanan “YAHYA BAŞKAN’IN SEYİR DEFTERİ”  programına konuk olan TFF İZMİR FUTBOL İL TEMSİLCİSİ SELÇUK ERGELDİ, Pandemi sonrası lig durumları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AMATÖR FUTBOL PANDEMİ SONRASI DEĞİŞECEK

İzmir Kent Haber tarafından yayınlanan “YAHYA BAŞKAN’IN SEYİR DEFTERİ”  programına konuk olan TFF İZMİR FUTBOL İL TEMSİLCİSİ SELÇUK ERGELDİ, Pandemi sonrası lig durumları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AMATÖR FUTBOL PANDEMİ SONRASI DEĞİŞECEK
06 Ağustos 2020 - 16:10


İzmir Kent Haber- Tüm dünyayı etkileyen pandemi dönemi boyunca tüm spor müsabakalarına ara verilmişti. Pandemi gibi bir süreçten sonra sonra amatör liglerin durumlarına değinen Selçuk Ergeldi, “Pandemiden önce çok rahattık, her hafta maçımız oluyordu. Soyunma odalarımız çok rahattı, müsabakalarımız oynanıyordu  ama pandemiden sonra ne olacağı ile ilgili büyük bir kargaşa devam ediyor. " dedi

Sahalarımız  antrenmana açılarak, Lisanslı olan sporcuların Spor Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı tarafından antrenman izinlerinin geldiğini belirten Ergeldi, " Fakat spor okulu ve halısahalarla ilgili bir belirsizlik var. Pandemi döneminden sonra antrenmanlarımıza başlamak bizim için sevindirici oldu. Ne olup ne biteceği oluşacak olan vaka sayılarına göre kesinleşecek. Şimdilik Pandemi kurulları ve Hıfsızsaha kurullarının bu konuda ne söyleyeceğini merakla bekliyoruz” dedi.

"Her şey eskisi gibi olacağını söylersek kendimizi kandırmış oluruz"

Ergeldi,  “Futbolda her şey eskisi gibi olacağını söylersek kendimizi kandırmış oluruz. Çünkü bir sahada beş maç yapılıyor ve soyunma odası ortak olarak arka arkaya kullanılıyor. Biz daha önce pandemi döneminde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir toplantı yapmıştık  ve İl temsilciliğinden istekleri sorduklarında  birinci sıradaki isteğim soyunma odalarının en azından dezenfekte edilebilip kullanılabilir hale gelmesi oldu. İnşallah yeni dönemde tekrardan yapacağımız görüşmelerde, en azından takvimimiz belli olduğunda kendi çalışmalarımızı yapacağız. Ama eskisi gibi olmayacağını söyleyebilirim.” Diye konuştu.

“Süper Amatör ve A genç  takımların müsabakalarını erken başlatacağız”
Futbol  müsabakalarının taslak takvimlerini hazırladığı vurgulayan Ergeldi, “Şu an söyleyebileceğim Süper Amatör ve A genç, yani genç takım dediğimiz takımların müsabakalarını erken başlatacağız. Bunların başlangıç tarihinden sonra şubat ayında da inşallah futbolumuza devam edebiliriz. Birinci amatör ve ikinci amatörü birleştirdiğimiz için müsabaka sayımız çok fazla. Elimizdeki hakem sayısı, gözlemci sayısı, ve sahaların yeterliliği bize açıkçası birleştirilmiş halde şubat ayına öteliyor. Hem zaman bildirimi açısından rahatız. Süper ve genç takım alt yapılarla ilgili ve Türkiye şampiyonalarına göre tarih belirleyeceğiz.” Açıklamasını yaptı.
 
U19 ve Super Amatör beraber başladığında Bal Ligi’nin durumunun onlara bağlı olmadığını söyleyen Ergeldi, “Bal Ligi TFF’ye bağlı. Biz yalnızca onlara yardımcı olmakla yükümlüyüz.Oradan maç ataması veya hiçbir şey İl Temsilciliğine bağlı değil. Bal ligine ne olacağına federasyonumuz karar verdiği anda bizde onların bitiş tarihine göre Süper Amatörü ayarlamak zorundayız. Çünkü Baraj müsabakaları var. Baraj  müsabakalarıyla Süper amatörün aynı anda bitmesi veya bir hafta arayla bitmesi uygun oluyor. Sistemi bu şekilde oluşturacağız. “ dedi.
 
 “İlk bir sene sahalar yeterli olmayabilir”
Liglerin başlamasının ardından sahaların durumunun henüz belli olmadığını belirten Ergeldi, “Resmi olmamakla birlikte ara liglerin oynanmama durumu var. Bu liglerin oynanmama durumunda bir sıkıntımız kalmayacak. Elimizdeki saha antrenman bakımından yeterli olamayabilir bu nedenle ilk sene bir sıkıntı yaşayacağız. Ama daha sonra kademeli olarak düşüş gerçekleştireceğiz ve normale döndüreceğiz. “ ifadelerini kullandı.

“Belgesi olmayan antrenörlere karşıyım”
TÜFAD İzmir Başkanı Şaban Acarbayın, “Ufak yaştaki çocukların spor okullarında spor yapması cinayettir”  düşüncesine değinen Ergeldi, “ Bu düşünceye şöyle katılıyorum; Belgesi olmayan antrenörlere ben karşıyım.  İzmir’de spor okullarını iyi hale getiren antrenörlerimiz var. Sahaların bir an önce düzelerek onların eğitiminin bir an önce devam etmesi gerekiyor. Çünkü birçok antrenörümüzün geçim kaynağı bu spor okullarıdır. “ sözlerini kaydetti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİLİ KAYA'DAN
AK PARTİLİ KAYA'DAN "İNCİRALTI" CEVABI
VALİ KÖŞGER ORANLARI AÇIKLADI
VALİ KÖŞGER ORANLARI AÇIKLADI