ABD'den Yunanistan'a F-35 mesajı

Amerika Birleşik Devletleri Atina Büyükelçisi, ülkesinin Yunanistan'a F-35 savaş uçaklarını satmaya hazır olduğunu söyledi. Amerikalı Büyükelçi "Biz Yunan Deniz Kuvvetlerinin olabildiğince güçlü olmasını istiyoruz" dedi.

ABD'den Yunanistan'a F-35 mesajı
05 Mart 2021 - 14:40

 Amerika Birleşik Devletleri Yunanistan ile askeri işbirliğini artırma isteğinde. Amerika'nın Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Atina'da Yunan basınına konuştu.

Pyatt, ülkesinin Yunanistan ile güvenlik, savunma ve enerji alanlarındaki yakın ilişkilerini, daha da geliştirmeyi arzuladığını söyledi.

 

Amerikalı Büyükelçi, iki ülke arasında yeni bir Savunma İşbirliği Anlaşması imzalaması, başta Dedeağaç Limanı olmak üzere, Amerika’ya tanınan kolaylıkların arttırılması konularını gündeme getirdi.

Yunanistan’a yakın gelecekte fırkateyn, daha uzak gelecekte ise F-35 savaş uçağı satmakla ilgilendiğini belirtti.

Pyatt, "Yunanistan ne zaman hazır olursa biz de F-35 satmak için hazır oluruz" dedi.

Yunanistan Hava Kuvvetlerinin F-35 uçaklarını bünyesine katabilmek için gerekli altyapıya sahip olmadığını vurguladı.

Amerikalı Büyükelçi, F-35'lerin üretici firması Lockheed Martın'e göre altyapı çalışmalarının en az 5 yıl süreceğini dile getirdi.

Büyükelçi Pyatt, Yunanistan'ın almayı planladığı 4 fırkateyn için Amerika'nın da öneride bulunduğunu açıkladı.

"Biz Yunan Deniz Kuvvetlerinin olabildiğince güçlü olmasını istiyoruz. Amacımız sadece demir satmak değil." dedi.

Büyükelçi Pyatt, Washington'un Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmeleri desteklediğini söyledi. "Amerika istikşafi görüşmelerin yörüngede kalmasını arzu ediyor. Şimdi top Ankara’nın sahasında." ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum